Gerard van den Berg, Korb Lounge Sessel Wicker Chair (2)

Lounge Sessel Wicker Chair, niederländisches Design von Gerard van den Berg für Montis. Entwurf wohl aus den 1970er Jahren. Drehbare Konstruktion mit Rahmen aus Stahlrohr, Bespannung aus weiss lackiertem Korbgeflecht, lose einliegendes Polster mit Bezug aus cognacbraunem Leder. B. ca. 103cm, H. 114cm, T. ca. 88cm. Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren, an den Ecken etwas abgegriffen, das Leder ist patiniert und weist kleinere Kratzer auf, teilweise Defekte im Gepflecht

Patricia Urquiola för B&B Italia. Soffa Tufty Time,

Patricia Urquiola för B&B Italia. Soffa Tufty Time, Lounge Sofa Modell Tufty-Time, Design von Patricia Urquiola für B&B Italia. Rahmenkonstruktion aufgepolstert in braunem Wildleder. Zwei Elemente durch Steckverbindung befestigt. Unterseitig mit Label bezeichnet. H. ca. 65cm, B. 310cm, T. 150cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, stellenweise Flecken, teilweise stärkere Gebrauchsspuren im Kopfbereich, teilweise ist die Oberfläche berieben.

Ross Lovegrove, Lounge Sessel + Hocker Modell Oasis für Frighetto, Italy (2)

Lounge Sessel + Hocker Modell Oasis, britisches Design von 1998 durch Ross Lovegrove für Frighetto, Italy. Mehrfach bezeichnet. Konstruktion mit Bezügen aus dunkelbraunem Leder, Untergestell aus matt vernickeltem Metall. Der Sessel ist mit einer, per Magneten fixierten, Ablage ausgestattet. Dieses Modell ist nicht mehr in Produktion.
Maße ca. H. 76 / 36 cm, B. 92 / 65 cm, T. 76 / 48 cm.

Sehr leichte Gebrauchsspuren. (2)

Marcel Breuer. Et par Lounge stole, 'Wassily Chair', model B3, sort læder. (2)

Marcel Breuer 1902-1981. Et par Lounge stole, Wassily Chair' stel af forkromede stålrør, sæde, ryg og armlæn udspændt med sort læder. Formgivet 1925. Fremstillet hos Knoll studio præget i stel. H. 74/42. B. 79. D. 65 cm. Litt. Charlotte & Peter Fiell. '1000 Chairs', gengivet og omtalt s. 105. Fremstår med mindre brugsspor. (2)

Roos?

Roos? olja/kollage, 40 x 50

Patricia Urquiola, lounge lænestol, model Fjord med tilhørende fodskammel (2)

Patricia Urquiola, lounge lænestol, model Fjord med fodskammel, fremstillet hos Moroso Italy. Formgivet i 2002. Betrukket med let patineret, slidstærkt læder med fremhævede syninger og drejelig fod af sortlakeret stål. Mål lænestol: B. 95cm, H. 102cm, D. 80cm. Mål fodskammel: H. ca.36 cm, B. ca. 27 cm, D. ca. 52 cm. Fremstår med lette brugsspor. (2)

Kaare Klint. Et par safaristole (2)

Kaare Klint (1888-1954). Et par safaristole med stel af massivt asketræ, sæde, ryg samt armstropper udspændt med patineret cognacfarvet læder, løs sædehynde betrukket med fløjl. Formgivet 1933. Fremstillet hos Rud Rasmussen, H. 80/32 B. ca. 56 cm. Fremstår med brugsslitage og patina samt revner i læder på et sæde (2)

Beistelltisch / bent glass coffee table Glastisch wohl Italien

Beistelltisch / bent glass coffee table Glastisch wohl italienische Arbeit. Einteilige Konstruktion aus formgebogenem Flachglas, unterseitig weiß beschichtet.
Maße ca. H. 23 cm, B. 105 cm, T. 102 cm.

Leichte Gebrauchsspuren, unterseitig teils leichte Verunreinigungen.

Arne Jacobsen. Sæt på fire 'Syver' spisestole / stabelstole, model 3107, red label (4)

Arne Jacobsen. Sæt på fire 'Syver' stol, red label med formbøjet skal af hvidlakeret træ, forsidepolstret med rødt læder, monteret på stel af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. SH. 44/45 cm. Fremstår med mærker, ridser samt brugsspor. (4)

Schubladenschrank / Schulmobiliar der 1950/60er Jahre von PHYWE, Germany

Schulmobiliar/ Schubladenschrank der 1950/60er Jahre hergestellt von PHYWE (Physikalische Werkstätten AG), Germany Mehrfach bezeichnet. Konstruktion aus Kiefernholz, ausgestattet mit zwei Türen und sechzehn Schüben,
Maße ca. H.190 cm, B.111 cm, T. 56,5 cm.

Starke Gebrauchsspuren, das Möbel ist verschmutzt, es fehlen Schlösser, teils sind die Beschläge gelöst und deutlich patiniert, die Holzoberflächen weisen zahlreiche Kratzer, Bestoßungen, Flecken und Ritzungen auf, die Farbe des Sockels blättert teils ab.

Kaare Klint for Rud. Rasmussen. Safaristol med sort anilinlæder

Kaare Klint 1888-1954. Safaristol med stel udført i massiv sort laseret asketræ, betrukket med sort anilinlæder. H. 80 B. 57 sædehøjde 36 cm. Formgivet 1933. Udført hos Rud. Rasmussen. Fremstår nybetrukket med sort anilin læder. Armlæn og remme af sort kernelæder.

Havekrukke i Atlantic blue glased keramik, model Antoinette

Havekrukke i Atlantic blue glased keramik, model Antoinette. H. 85 cm. Ø. 54 cm. Da krukkerne er håndlavet, kan de variere op til et par centimeter i størrelsen. Målene der er oplyst er derfor cirka mål. Modelfoto.

Lego. Trækvogn af bemalet træ i form af abe, 1900-tallets midte

Lego. Trækvogn af bemalet træ i form af abe, 1900-tallets, L. ca. 22 cm. Ene side med rester af mærkat fra producenten. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, herunder bl.a. afskalninger af maling.

PremiumOak. Dansk produceret bænk af massivt 'Dark Brown' behandlet og olieret egetræ, L. 42 cm

PremiumOak. Dansk produceret bænk af massivt 'Dark Brown' behandlet og olieret egetræ. H. 45 cm., L. 42 cm., D. 45 cm., tykkelse på planker ca. 35 mm.

PremiumOak er dansk produceret af bæredygtigt PEFC-certificeret egetræ fra danske skove.

Falto Wip, par vippe-spisestuestole af bøg / microfiber (2)

Falto Wip, par vippe-spisestuestole, ergonomisk design, stel af olieret bøg, betrukket med nougatfarvet microfiber, H. 94 cm. Sædehøjde 48/50 cm. Fremstår med minimale brugsspor. Se tillige 5525179. (2)

Tom Krøjer. Seks kompositioner (cd)(6)

Tom Krøjer (1942-2015). Seks kompositioner, heraf 2 + 3 identiske. 3 stk. Serigrafi. Sign. og dat. Krøjer 1985. Lysmål 27 x 37 cm (45,5 x 53,5 cm). 2 stk. Serigrafi. Sign. og dat. Krøjer 1985. Lysmål 38 x 27 cm (55,5 x 45 cm). Komposition. Serigrafi 35/100. Sign. og dat. Krøjer-Vence 1984. Lysmål 68 x 49 cm (86 x 66 cm). Sidstnævnte fremstår med revne i glas. (6)

STEGPALL, 1900-talets mitt

Kraftigt bruksslitage.

Robert Jacobsen cd. Mixed media på lærred

Robert Jacobsen, 1912-1993. Komposition. Sign. Robert Jacobsen. Akvarel, gouache og mixed media på papir opbklæbet på lærred. 92 x 61 (101 x 70) cm.

Lasse Broström, pige i rødt og grønt

Lasse Broström f. 1939, pige i rødt og grønt, olie på lærred, sign. LB-05, 30x24 cm. (33,5x27,5 cm).