Overgaard & Dyrman. To-pers. sofa, model Wire, udstillingsmodel

Overgaard & Dyrman. To-pers. sofa med trådstel af satin forkromet metal, sæde betrukket med brunt patineret anilinlæder. Fremstillet hos Overgaard & Dyrman, model Wire. L. 122 Sh. 42 cm. Udstillingsmodel med lettere patina/få brugsspor på sæde.

Trix & Robert Haussmann, seltene Tischleuchte Modell Lichtstruktur für Swisslamps international

Seltene Tischleuchte Modell Lichtstruktur, schweizer Design von Trix & Robert Haussmann für Swisslamps international, Zürich. Reste des Herstelleretiketts vorhanden.Molekülartig aufgebaute Konstruktion aus eloxiertem Aluminum mit weißen Kunsstoffverbindern. Acrylstandfuß ausgebildet als Ring mit drei Auflageflächen. 13 Lampenfassungen E 27 mit leicht braun getönten Filament LED Leuchtmitteln ausgestattet.
Maße ca. Maße: D. 70 cm, H. 55 cm.

Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren an der Eloxierung.
Bitte beachten Sie, dass der auf Foto Nr. 2 abgebildete Arne Jacobsen Stuhl nicht Bestandteil der Auktion ist, sondern nur als Größenvergleich dient.

George Nelson, Pretzel Chair, Anniversary Edition 2008. Nummeret jubilæums model, limited edition af fineret palisander

George Nelson, Pretzel Chair, Anniversary Edition 2008. Nummeret jubilæums model, limited edition af fineret palisander, produceret af Vitra 2008, med mærkat nummer 0544/1000. H. 73/44 cm. Fremstår med lette brugsspor, enkelte mærker på stel.

Lounge Sessel + Ottomane der 1980/ 90er Jahre in Leder (2)

Lounge Sessel + Ottomane der 1980/ 90er Jahre. Schwere Konstruktion mit schwarz lackiertem Stahlrahmen, stufenlos verstellbarer Rückenlehne. und Bezügen in schwarzem Leder, der Fußhocker ist mit Rollen ausgestattet.
Maße ca. Sessel: H. 95 cm, B. 77 cm, T. 87 cm, ottomane: H. 40 cm, B. 69 cm, T. 60 cm.

Sehr leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren, Lederoberflächen mit kleinen Kratzern, Lackierung mit etwas Farbabrieb. (2)

Lena Kühl. 'Kvinde i gult'

Lena Kühl (f. 1950). 'Kvinde i gult', akryl på lærred, sign. samt dateret på bagsiden Lena Kühl 2019. 145 x 114 cm. Uden ramme.

Læs kunstnerprofil her

ATBO reolmoduler i eg (9)

ATBO, ni reolmoduler i massiv egetræ, fingertappede samlinger: 4 moduler á 30 x 30 x 22 cm, 4 moduler á 30 x 30 x 22 cm, med hylder, 1 modul á 70 x 35 x 30 cm, med hylde. Fremstår med almindelige brugsspor, herunder overfladiske mærker og solafblegning (9)

Pierre de Mougins. Urkronische Wanderung.

Pierre de Mougins. Urkronische Wanderung. 2009. Öl auf Leinwand. Rechts unten signiert. Maße ca. 150 x 170 cm. Mit Atelierleiste gerahmt. Pierre de Mougins ist ein franzosischer Künstler der seit 2007 in Berlin arbeitet. Grundlage seiner Arbeit sind Traüme und Visionen berliner Stadtlandschaften. Die Maler der Leipziger Schule sind für ihn eine wichtige Inspirationsquelle. Pierre de Mougins erhielt diverse Auszeichnungen und stellt seit 1993 meist in Amerika aus.

Jasper Morrison, Bistrotisch 'Atlas' für Alias

Jasper Morrison Bistrotisch 'Atlas' für Alias.Tellerfuß aus matt-grau lackiertem Stahl, Bein aus konisch gezogenem Stahl. Tischplatte aus Aluminium mit weißem Laminat. Maße: ca. H. 73 cm, Dm. 60 cm. Alters- und Gebrauchsspuren, Kantenbestoßen, Kratzer.

De Sede Exclusiv. Fritstående modul-sofa, model DS 76. (4)

De Sede Exclusiv. Fritstående modul-sofa, model DS 76, best. af fire moduler, hver med sovesofa funktion, betrukket med sort læder. Fremstillet hos De Sede, Schweiz med original logo på understof. Hver H. 69/38. B. 92. D. 96 cm. Udslået som sovemodul Hver H. 20. L. 190/220. B. 92 cm. Medfølgende samlestykker. Fremstår med aldersrelateret brugsspor og patina. (4)

Bruce R. Hannah & Andrew Ivar Morrison for Knoll International. Et par lænestole samt sofabord. (3)

Amerikansk design af Bruce R. Hannah & Andrew Ivar Morrison. Et par lænestole hver med stel af sortlakeret aluminium, fritsvingende polstring med betræk af sort læder. H. 71/40 cm. samt sofabord med stel af sortlakeret aluminium, rektangulær plade af hvidbroget marmor. H. 40. L. 120. D. 66 cm. Fremstillet hos Knoll International, bord med label herfra. Formgivet i 1970. Fremstår med brugsspor, mærker og patina, bordplade med mindre afslag på plade. (3)

Stehleuchte / Bogenleuchte der 1960/70er Jahre

Stehleuchte / Bogenleuchte der 1960/70er Jahre. Konstruktion aus weiß lackiertem und verchromtem Metall mit Diffusoren aus weißem Kunsstoff. Ausgestattet mit drei Lampenfassungen E 27 und Fußtrittschalter.
Maße ca. H.2014 cm, Sockel: Ø 35 cm, T. 110 cm.

Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren, Lackierung mit kleinen Kratzern und Bestoßungen, ein Schirm mit kleinem Hitzeschaden/Delle, die Verschraubungen des Stativs sind teilweise etwas gelöst / locker.

Figur / Skulptur / Büste, Ekoi, Holz / Eisen, Nigeria

Figur / Skulptur / Büste, Ekoi, Holz / Eisen, Nigeria. Büste in brauner Farbgebung, an der Basis zwei umlaufende Ringe aus Rattan- Geflecht, oberseitig mit Nägeln versehen, H.26cm, B.12cm, altersbedingte Reibespuren, minimale Bestoßungen, partielle Kratzer im Holz.

De Sede. Fritstående Lounge sofasæt, model DS-88, brunt læder (6)

De Sede. Fritstående Lounge sofasæt, model DS-88 modulsystem, original betrukket med brunt patchwork læder, best. af fire sokkel-moduler samt modul med fast rygstøtte og hjørnemodul med faste rygstøtter, fire sæde og ryg-hynder hver med rygstøtte monteret med tidsskriftholder samt to løse plader/borde monteret med læder. Medfølgende lang og to mindre puder. Fremstillet hos De Sede. Hver modul H. inkl. ryghynde 66 cm. Sæde H. 37 cm. B. 90 cm. D. 90 cm. Fremstår med mindre brugsspor. (6)

Tecta, Set Freischwinger Barhocker Modell D 41 Kragstühle der 1970/80er Jahre (3)

Set Barhocker Modell D 41, Freischwinger / Kragstühle der 1970/80er Jahre, deutsches Design von Tecta, Lauenförde. Freischwingende Konstruktion mit Gestellen aus verchromtem Stahlrohr, Bespannung aus schwarzem Kunststoffgeflecht, Mit Aufklebern bezeichnet.
Maße ca. H. 109 cm, B. 49 cm, T. 65 cm, SH. 77 cm.

. Sehr leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren. (3)

Julien De Smedt, Muuto. Reolsystem, Stacked. (6)

Julien De Smedt, for Muuto væghængt reolsystem model Stacked, Bestående af: 3 stk. Stacked - light grey w/backbaord - Medium 43,6 x 43,6 x 35 cm. 3 stk. Stacked - light grey w/backboard - - Large 65,4 x 43,6 x 35 cm - OBS! modelfoto Alle kasser leveres i original emballage.

Poul Leroy, Paustian Paul Leroy for Paustian. 'Spinal Table' arbejdsbord / spisebord

Paul Leroy for Paustian. 'Spinal Table' arbejdsbord / spisebord med delbar topplade af hvid laminat med sort kant, stel af matforkromet stål. Ø 180 cm. Fremstillet for Paustian. Fremstår med brugsspor i form af mindre ridser og lette kanthak.

Charles Eames. Vintage kontorstol. Time Life Lobby Chair, patineret brunt anilin læder.

Charles Eames. Vintage kontorstol, Time Life Lobby Chair med vip, betrukket med brunt knapsyet patineret anilin læder, stel samt fempasfod af forkromet metal monteret med hjul, Manuel højdeindstilling. Fremstillet hos Herman Miller. Fremstår med aldersrelateret brugsspor, mærker og patina

Johannes Foersom & Peter Hjort Lorentzen for Hay. Et par hvilestole, model Blow (2)

Johannes Foersom & Peter Hjort Lorenzen. Et par hvilestol betrukket med lilla møbelstof, drejesokkel af plast. Formgivet 2005. Fremstillet hos Hay, model Blow. H. 62/36, B. 90 cm. Fremstår med brugsspor. (2)