VÄSKA, Clutch, Gucci.

Skinn. Magnetförslutning. Vinröd/Bordeaux. 10 x 24 3 cm. Serial No. 101910 002058

SOLSTOL, trä och textil, 1900-talets andra hälft.

Längd ca. 44, bred 44, sitthöjd 45, rygghöjd 85 cm.

Martin Smida, Skulptur, 'The curious saucer'

Martin Smida, Skulptur, 'The curious saucer', vollplastisch ausgegormt aus Holz, handstaffiert,
Maße ca.: H.58 cm, D.:8 cm,

ALVAR AALTO. Stolar, 6 st, modell "68", Artek, Finland.

Stomme av björk, stoppad sits kläd i textilen Divina 120. Rygghöjd 69, sitthöjd 47 cm.

FÅTÖLJ, trä och metall, 1900-talets andra hälft.

Armlän/ben i furu. Sitts och rygg i lackerad metall. Längd ca. 60, bredd 62, sitthöjd 37, rygghöjd 75 cm.

Arne Norell. Par safaristole, model 'Scirocco' 82)

Arne Norell. Par safaristole model 'Scirocco' med stel af massiv asketræ, udspændt med gråligt læder, løse sædehynder betrukket med knapsyet læder. Formgivet 1964. Fremstillet hos Aneby Møbler. H. 71,5, B. 68, Sh. 36 cm. Fremstår med brugsspor / patina på læder. (2)

Le Corbusier. LC2 lænestol i sort læder med certifikat

Le Corbusier 1887-1965. LC2 hvilestol med stel i forkromet stålrør, løse hynder polstret med sort læder. Formgivet af Le Corbusier, Pierre Jeanneret and Charlotte Perriand i 1928. Fremstillet hos Cassina, stempel samt serienr præget i stel. H. 68/50, B. 76, D. 70 cm. Fremstår med minimale/ingen brugsspor. Certifikat medfølger. Litt. Charlotte & Peter Fiell. '1000 Chairs', gengivet og omtalt s. 133.

Le Corbusier. Fritstående tre-personers sofa, model LC2

Le Corbusier. Fritstående tre-pers. sofa, model LC2, med stel af forkromet stålrør, polstret med sort læder. Formgivet af Le Corbusier, Pierre Jeanneret and Charlotte Perriand i 1928. Fremstillet hos Cassina, serienummer og stempel præget i stel, medfølgende certifikat. H. 69/52, L. 180, D. 70 cm. Fremstår med minimale/ingen brugsspor. Original emballage

SOFFBORD, 1900-tal.

Rörstomme i kromad metall. Skiva i laminerad spånskiva. Längd ca. 70, bredd 70, höjd 50 cm.

Arne Jacobsen. Svanen, model 3320. Et par lænestole, rødt læder, brown label (2)

Arne Jacobsen 1902 - 1971. Svanen, model 3320. Et par lænestole betrukket med rødt læder, firpasfod af aluminium. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen 'Brown Label' 2011 med label herfra. Identifikationsnummer på stel. H. 78/40 cm. Fremstår med mindre brugsspor. Litt. C. Thau & K. Vindum: 'Arne Jacobsen'. Omtalt og gengivet s. 469. (2)

Charles Eames. Stol, model EA 108

Charles Eames. Armstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 med stel og armlæn af forkromet aluminium, monteret med drejefunktion. Betrukket med blåt læder, bagside med hopsak. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. Lette brugsspor, overvejende på hjørner.

Ray & Charles Eames. Sæt på tre barstole med cremefarvede skaller af glasfiber (3)

Ray & Charles Eames. Sæt på tre barstole med originale cremefarvede vintage skaller af glasfiber med struktur. Formgivet 1948. Fremstillet hos Herman Miller og Vitra for Herman Miller. Professionel eftermonteret med originale stel i forkromet stål. Fremstillet hos Vitra. Sæde H. ca. 84 cm. Skaller fremstår med aldersrelateret brugsspor, lette mærker. (3)

Ray & Charles Eames. Sæt på tre barstole med skaller af multifarvedeglasfiber (3)

Ray & Charles Eames. Sæt på tre barstole med originale multifarvede vintage skaller af glasfiber med struktur. Formgivet 1948. Fremstillet hos Herman Miller. Professionel eftermonteret med originale stel i forkromet stål. Fremstillet hos Vitra. Sæde H. ca. 84 cm. Skaller fremstår med aldersrelateret brugsspor, lette mærker. (3)

Annie Leibovitz, fotobog på tripod stativ af Marc Newson. (2)

Annie Leibovitz (1949), fotobog, Sumo fra Taschen Verlag. Hardcover med 476 sider heraf 8 fold-udsider, 50 x 69 cm. Oplag på 10.000. Denne bog mærket 'Sample'. Hertil display stativ i metal og akryl, designet af Marc Newson, H. 98 cm. Bogen fremstår med brugsspor og mærker efter læsning, herunder enkelte løse blade. Vejl. udsalgspris 19.990 DK. (2)

Denne vare er en del af en auktion over eksklusive designmøbler, belysning og boligtilbehør fra House CPH Aps under konkurs. Se og byd på alle varerne her.

Rodolfo Dordoni for Minotti. Sofabord model Jacob

Rodolfo Dordoni for Minotti. Sofabord model Jacob. Bordplade af marmor. Ben af sortlakeret eg. H. 28 cm. L. 148 cm. B. 80 cm. Udstillingsmodel. Vejl. udsalgspris 49.400 DKK.

Arne Norell. To-pers. sofa, model IIona

Arne Norell. To-pers. sofa med stel af massivt asketræ udspændt med gråt kernelæder, løse hynder betrukket med gråt læder. Fremstillet hos Aneby Møbler, model Ilona. 1970'erne. L. 150 cm. B. 80 cm. H. 74 cm. Fremstår med brugsspor og skjolder på læder.

FÅTÖLJ, rotting, 1900-talets andra hälft.

Längd ca. 62, bredd 61, sitthöjd 37, rygghöjd 77 cm.

Serge Mouille. Bordlampe model Tripode Sort & Messing

Serge Mouille. Bordlampe model Tripode Sort & Messing. Sortlakeret metal. Hvid inderskærm. H. 35 cm. Udstillingsmodel. Enkelte mærker. Vejl. udsalgspris 13.825 DKK.

Denne vare er en del af en auktion over eksklusive designmøbler, belysning og boligtilbehør fra House CPH Aps under konkurs. Se og byd på alle varerne her