Nick Ross, Menu Spaces, Tearoom loungechairs (2)

To stk. Loungechairs, designet af Nick Ross, for Menu Spaces model Tearoom. Betrukket med mønstret velour fra Kvadrat. Mål: H. 78 B. 70 D. 58 Sh. 46 cm. Special fremstillet til 'The Audo hotel Copenhagen' Fremstår med mindre brugsspor NB! De to sidste billeder er modelfoto.

Shiro Kuramata, Vitra, Sessel / Lounge Chair, Modell 'How high the moon', Entwurf 1986

Shiro Kuramata für Vitra, Sessel / Lounge Chair, Modell 'How high the moon', Entwurf 1986. Sessel mit einem Korpus aus Streckmetall-Netz, geformt und gelötet, komplett vernickelt mit Epoxidharzbeschichtung, mit Armlehnen und gerundeter Rückenlehne, unterseitig mit Hersteller-Klebeetikett, H.72,5cm, Sitzhöhe: 35,5cm, B.95cm, T.81,5cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren.

Poul Henningsen. Pendel Kuglen / Louvre

Poul Henningsen. Pendel Kuglen / Louvre, med tretten skærme af hvidlakeret metal monteret på stel med fire ben, fatningshus af aluminium, fatning af porcelæn. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 60 cm.
Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, ridser og mærker, skævhed på flere lameller. Baldakin samt lille cylindrisk rør ved ophæng mangler.

Litteratur: Tænd! PH-lampens historie, side 270-71.

Ole Schwalbe / Simon Henningsen. 'Casablanca' pendel. begrænset udgave på 200 eksemplarer, Sign. Schwalbe, 99/200.

Ole Schwalbe / Simon Henningsen. ‘Casablanca’. Kvadratisk pendel af forkromet stål, indvendig lakeret med sorte, violette, røde, orange og gule farver. Udført hos Lyfa. H. 25,5. L. 18. B. 18 cm.
I 1963 til 1965 udviklede Simon Henningsen i samarbejde med Lyfa lampen som han tegnede til Tivoli. Han designede den terning formede og labyrintiske “Casablanca”, som hurtigt blev sat i produktion hos Lyfa. Ud over den almindelige produktion, blev udstedt en begrænset udgave på 200 eksemplarer. Sign. utydelig, Schwalbe, 99/200.

Leif Sylvester, cd. Figurkomposition, litografi 10/12.

Leif Sylvester (f. 1940). Figurkomposition. Farvelitografi nr. 10/ 12. signeret Sylvester, lysmål 28,5 x 27 cm, (46x42). Edition Copenhagen.

Arne Jacobsen. Oxford armstol med høj ryg, betrukket med dueblåt læder.

Arne Jacobsen 1902 - 1971. Oxford armstol med høj ryg, betrukket med dueblå læder, fempas stjernefod med drej samt armlæn af børstet aluminium. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen 2008 med label herfra, Red Label. Medfølgende certifikat/nummerbevis. H. 130/48 cm. Fremstår med mindre brugsspor, lette mærker

Valentin Eisch, Glasbecher / Vase signiert für Glashütte Eisch, Germany

Valentin Eisch, Glasbecher / Vase signiert für Glashütte Eisch, Germany, 1990
weißes Glas mit orangener und blauer Übermalung.
Maße: H. 18, Ø 10 cm.
Altersgemäßer Zustand.

George Nelson. Sofabord, hvid, Ø. 72 cm

George Nelson. Side- og sofabord med firpas fod i hvidlakeret aluminium, bordpladen af hvid laminat med synlig kant i birkefinér. H. 42 cm. Ø 72 cm. Fremstillet hos Vitra med mærkat herfra. Fremstår med mindre brugsspor, lette mærker

Deckenleuchte / ceiling lamp Modell Tulipan von J. T. Kalmar

Deckenleuchte Modell Tulipan von J. T. Kalmar. Entwurf von 1968. Konstruktion mit Deckenhalterung aus weiß lackiertem Metall und poliertem Messing, in drei unterschiedlichen Höhen, versetzt angeordnete, zwiebelförmige Muranoglaskörper handgefertigt in Pulegosotechnik. Ausgestattet mit neun Lampenfassungen E 14.
Maße ca. Ø 55 cm, H. 28 cm.

Leichte Gebrauchsspuren, ein Glaskörper wurde geklebt, weitere mit teils sehr kleinen Bestoßungen.

Gio Ponti, Lehnsessel Kamin Stuhl Modell fireside chair für Casa & Giardino

Stuhl mit hoher Rückenlehne Modell fire side chair für Casa & Giardino, Italy. Enturf von Gio Ponti um 1940. Konstruktion aus massivem, dunkel gebeiztem Holz, Sitzfläche mit Binsengeflecht.
Maße ca. H. 105 cm,B.43 cm, T. 46 cm.

Leichte, altersgemäße Gebrauchspuren, die Holzverbindungen sind fast ausnahmslos etwas gelockert, außerdem ein kleiner Haarriss am oberen Ende der Rückenlehne,Holzoberflächen mit kleinen Kerbmalen und Bestoßungen.

De Sede tre- pers. sofa, model DS 47

Michel Ducaroy. Lounge sofasæt, model Togo, slidstærkt sort læder (5)

Michel Ducaroy. Lounge sofasæt, model Togo. Bestående af tre-personers H. 70 B. 170 cm. To-personers H. 70 B. 130 cm. Hvilestol H. 70 B. 90 cm. Hjørnemodul H. 70 L. 90 B. 90 cm. Puf D. 90 x B. 90 cm. Fremstillet hos Ligne Roset. Model Togo. Fremstår nybetrukket hos professionel møbelpolster i slidstærkt sort læder med bibevarelse af det originale bundstof. (5)

Arne Jacobsen. Cirkulært sofabord med plade af Rio-palisander fra 1965

Arne Jacobsen. Cirkulært sofabord med plade af Rio-palisander, stel af aluminium, på trepas fod med profileret stamme. Model 3513. Tidlig model. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1965 med label herfra. H. 48 Ø 110 cm. Fremstår med minimale brugsspor alderen taget i betragtning.

CITES-certifikat fra Miljøstyrelsen til handel inden for EU medfølger. Ved handel uden for EU skal der søges eksport- / importtilladelse. CITES-certifikatet er genstandsspecifikt, det følger varen fra køber til køber og er gyldigt ved flere salg inden for det lands grænser, hvor det er udstedt.

Arne Jacobsen. Lounge hvilestol, 'Ægget', model 3319 'Brown Label' år 2015 med vippeanordning, lilla Tonus uld.

Arne Jacobsen 1902 - 1971. Lounge hvilestol, 'Ægget', med vippeanordning, betrukket med lilla Tonus uld, drejelig midtersøjle med firpas fod af aluminium. Formgivet i 1958-59 som en del af totalindretningen i Hotel Royal København. Fremstillet og stemplet hos Fritz Hansen år 2015 med serienummer indgraveret i stel. H. 102/38 cm. Litteratur: C Thau / K. Vindum 'Arne Jacobsen' 1998 Bl.a omtalt s. 144,432 gengivet s. 433,438-439,467,471-472. Fremstår med minimale brugsspor.

Jonathan de Pas, Donato d'Urbino & Paolo Lomazzi. 'Joe Chair - Special Edition'

Jonathan de Pas, Donato d'Urbino & Paolo Lomazzi. 'Joe Chair', opkaldt efter baseballlegenden Joe Di Maggio. Special edition udført i Jeans stof. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Poltronova. Front med læderklap betitlet 'Model P100 Joe made in Italy'. H. 98 B. 178 D. ca. 100 cm. Minimale brugsspor. Litt: The New Domestic Landscape, Ambasz, pg. 95 Repertorio 1950-1980, Gramigna, s. 343

Couchtisch der 1960/70er Jahre mit vier Beistelltischen im Stile von Romeo Rega (5)

Großer quadratischer Couchtisch / coffee table mit vier Beistelltischen, im Stile von Romeo Rega. Entwurf aus den 70/80er Jahren. Konstruktion aus galvanisch beschichtetem Stahl in Chrom und Messing, lose einliegende Glasplatte. Die vier Beistelltische haben ebenfalls Gestelle aus verchromtem Stahl sind mit Klarglasplatten versehen und können bündig unter den Tisch geschoben werden.
Maße ca.: H. 44 cm, B. 104 cm, T. 104 cm.

Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren, die goldfarbene Messingbeschichtung ist teilweise etwas berieben und flugrostig, die Chromoberflächen sind minmal angelaufen, die große Glasplatte hat an einer Ecke einen kleinen Abschlag, zwei der kleine Beistelltische sind auch an einer Ecke leicht defekt, eine Glasplatte sitzt sehr stramm im Auflageprofil.(5)

De Sede Exclusiv. Fritstående modul-sofa, model DS 76 med sovesofa funktion. (2)

De Sede Exclusiv. Fritstående modul-sofa, model DS 76, best. af to moduler, hver med sovesofa funktion, betrukket med mørk brunt læder. Fremstillet hos de Sede. Switzerland. H. 68/36. B. 92. D. 92 cm. Udslået som sovemodul Hver H. 17. L. 217. D. 92 cm. Fremstår med patina.

Toni Zuccheri, Barovier & Toso, Flakonvase, Murano, Italien, 1984

Toni Zuccheri (1937-2008) für Barovier & Toso, Flakonvase, Murano, Italien, 1984. Vase aus Muranoglas mit einem breiten Korpus und einem schmalen, langen Hals mit grünem Farbverlauf und einem Deckel aus Glas in Rosa, unterseitig monogrammiert und datiert, H.28cm, B.15cm, T.9,5cm,altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren.

Sitzgruppe, ein Tisch und sechs Stühle, Bambus / Rattan (7)

Sitzgruppe, ein Tisch und sechs Stühle, Bambus / Rattan. Konvolut bestehend aus einem Tisch mit einer oktogonalen Tischplatte aus Bambus, mit breitem Sockel und an den Kanten vorangelagerten Halbsäulen, H.72cm, B.120cm, T.120cm, sowie sechs Stühlen aus Bambus mit Korbflechtmuster, H.90cm, Sitzhöhe:41cm, B.48cm, T.45cm,

Hans J. Wegner. 'Nøglehullet' gyngestol, model GE-673, nybetrukket

Hans J. Wegner (1914 - 2007). 'Nøglehullet', gyngestol med stel af massivt egetræ, sæde, ryg og nakkehynde betrukket med sort pure anilin læder. Formgivet 1967. H. 104 B. 76 sædehøjde 38 cm. Fremstillet hos Getama, model GE-673. Fremstår nybetrukket hos professionel møbelpolstrer med sort pure anilin læder.