Charles Eames. Stol, model EA-105 - grå net

Charles Eames (1907-1978). Stol fra serien 'Aluminium Group' model EA-105 med stel i forkromet aluminium, fast sæde og ryg med grå net-væv. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra med label herfra. H. 82/46 cm. Fremstår med mindre brugsspor.

Charles Eames. Armstol, model EA 108, sort hopsak

Charles Eames. Armstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108, stel og armlæn af forkromet aluminium, monteret med drejefunktion. Betræk af sort hopsak. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. H. 83/45 cm. Fremstår med lette brugsspor samt ridser og mærker på armlæn.

Barbro Bäckström mässingsplåt

BARBRO BÄCKSTRÖM (1939-1990): "Piura" - barnhänder, monogramsignerad och daterad BB -78, numr. 192/650, oxiderad mässingsplåtplåt, ca 24x28,5 cm

Bang & olufsen högtalare ett par Beolab 2500

BANG & OLUFSEN, Beolab 2500, högtalare ett par, ca 36x25 cm, kablage medföljer

Hans J. Wegner. Armstol af teak 'The chair', Johannes Hansen

Hans J. Wegner. Armstol 'The chair/ den runde stol' med stel af teaktræ, sæde og ryg monteret med sjeneflet, sædehøjde 44 cm.
Formgivet 1949. Fremstillet hos Snedkermester Johannes Hansen, brændestempel herfra.
Litteratur: Grete Jalk, 'Dansk Møbelkunst gennem 40 år' Københanvns Snedkerlaugs Møbeludstillinger, bind 3 side 98 - 101.
Fremstår med brugspræg og patina. Nyere flet. Stel med mærker efter tidligere polstring.

Jan van Stolk, Skulptur, Ohne Titel, Keramik, Holz, Niederlande, 1976 (4)

Jan van Stolk (1920-1997), Skulptur, Ohne Titel, Keramik, Holz, Niederlande, 1976. Abstrakte Konstruktion mit vier aufeinander steckbaren Keramikschalen mittels einem verbindenden Holzstab, mit einem pyramidenförmigen Fuß, Schalen jeweils dunkelbraun und beigefarben glasiert und kannelliert, unterseitig signiert und datiert, H.70cm, B.21cm, T.22cm, altersgemäße Reibespuren. (4)

Skulptur Pierre Martin

PIERRE MARTIN (samtida): "Couple II", signerad PM, mässing på marmorsockel, höjd ca 55, bredd 26 cm

Aldo Tura, fünf Stühle / Esszimmerstühle, Holz, Pergament (5)

Aldo Tura, fünf Stühle / Esszimmerstühle, Holz, Pergament. Konvolut bestehend aus fünf Esszimmerstühlen mit Gestellen aus Holz und hohen Rückenlehnen mit cremefarbenem Pergament bezogen, Sitzflächen aufgepolstert und mit grauem Velours bezogen, H.121cm, Sitzhöhe: 44cm, B.44cm, T.45cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, minimale Bestoßungen, sowie Oxidationsspuren an den Nieten. (5)

Martinuzzi, Vase, Muranoglas, Italien, um 1920

Martinuzzi, Vase, Muranoglas, Italien, um 1920. Mundgeblasene, dickwandige Glasvase mit einem bauchigen Korpus, kurzem Hals und schmaler Öffnung, seitlich mit zwei Henkeln in dreifacher Abstufung versehen, H.24cm, D.19cm, altersgemäße Reibespuren, partiell stärkere Kratzer im Glas.

Charles Eames. Et par kvadratiske sideborde monteret med hjul. (2)

Charles Eames. Et par kvadratiske sideborde, hver med søjle med kabelskinne og firpasfod i grålakeret aluminium, lys, grå plade med laminat og gummikant samt udtag til el, monteret med hjul. Fremstillet hos Hermann Miller med label herfra. Hver H. 65 cm. B. 65 cm. D. 65 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor og mærker. (2)

George Nelson. Sofabord, hvid, Ø. 72 cm

George Nelson. Side- og sofabord med firpas fod i hvidlakeret aluminium, bordpladen af hvid laminat med synlig kant i birkefinér. H. 42 cm. Ø 72 cm. Fremstillet hos Vitra med mærkat herfra. Fremstår med mindre brugsspor, lette mærker

Peter J. Lassen. Montana. Tre skabe med sokler (3+3)

Peter J. Lassen. Tre Montana skabe i sort og gul. H. 138 B. 70 D. 38 cm. Højde på sokler, 7 cm.
Fremstår med almindelig slitage samt enkelte ridser og skrammer; en sokkel med afslag. (3+3)

Couchtisch / Coffee Table der 1970/80er Jahre

Couchtisch / Coffee Table der 1970/80er Jahre. Metallgestell mit Messingapplikationen und massiven, figürlichen Halterungen aus Messing der lose aufliegenden Glasplatte. H. 46,5cm, B. 100cm, T. 100cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren in Form von Flugrost am Gestell und Abplatzern an der Glasplatte.

Charles Eames. Konferencestol, model EA-109

Charles Eames. Konferencestol med fast højde fra serien 'Aluminium Group' med fempasstel og armlæn af poleret aluminium med drejefunktion, monteret med hjul, sæde og ryg betrukket med sort læder, bagside med hopsak. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra, model EA-109. H. 103/47 cm. Fremstår med alm. brugsspor, lette mærker.

Hans J. Wegner. Lænestol m/ skammel model GE-290A

Hans J. Wegner 1914-2007. Højrygget lænestol af massivt egetræ, løse hynder betrukket med sort læder, H. 94 B. 75 sædehøjde 42 cm. Tilhørende skammel H. 40 cm. Formgivet 1953. Fremstillet hos Getama. model GE-290A. Stel med lette brugsspor. Fremstår nybetrukket hos professionel møbelpolstrer. (2)

Charles Eames. Vintage Kontor/Armstol på hjul, model PACC

Charles Eames. Kontorstol, model PACC med skal i helstøbt glasfiber, forsidepolstret med sort læder, drejeligt stel på fempasfod i forkromet aluminium monteret med hjul, højdejustérbar med gaspatron. Formgivet omkring 1950. Fremstillet hos Herman Miller med stempel herfra. Sæde H. 40/50 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor, mærker og patina

Ole Schwalbe / Simon Henningsen. 'Casablanca' pendel. begrænset udgave på 200 eksemplarer, Sign. Schwalbe, 99/200.

Ole Schwalbe / Simon Henningsen. ‘Casablanca’. Kvadratisk pendel af forkromet stål, indvendig lakeret med sorte, violette, røde, orange og gule farver. Udført hos Lyfa. H. 25,5. L. 18. B. 18 cm.
I 1963 til 1965 udviklede Simon Henningsen i samarbejde med Lyfa lampen som han tegnede til Tivoli. Han designede den terning formede og labyrintiske “Casablanca”, som hurtigt blev sat i produktion hos Lyfa. Ud over den almindelige produktion, blev udstedt en begrænset udgave på 200 eksemplarer. Sign. utydelig, Schwalbe, 99/200.

Ueli Berger for De Sede. Højrygget lænestol, model X chair, 1970'erne.

Ueli Berger. Højrygget lænestol, betrukket med cognacfarvet skind, stel af sortlakeret træ. Fremstillet hos De Sede, model X chair, 1970'erne. H. 85/32. B. 71. D. ca. 95 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor, lette mærker og patina.

Arne Jacobsen. Oxford armstol 2005, mørk brunt læder

Arne Jacobsen (1902-1971). Oxford lavrygget armstol, stel og armlæn af aluminium, fempasfod med bendupper, fast sædehøjde med drej, skal af lamineret formpresset træ, original betrukket med mørk brunt læder. Fremstillet hos Fritz Hansen 2005 med label herfra. H. 94/49 cm. Fremstår med mindre brugsspor

Overpolstret sofa betrukket med lammeuld, 1940'erne

Overpolstret sofa med buet form, ryggen dybthæftet med hvide læderknapper, betrukket med lammeuld, ben af bejdset bøg, H. 73 B. 180 sædehøjde 43 cm. Dansk snedkermester, 1940'erne. Fremstår nybetrukket hos Retro Smart Møbelpolstring.