Ole Wanscher

OLE WANSCHER, fåtöljer, 1 par, 1960/70-tal, för Paul Jeppesen Möbelfabrik, stämplade undertill, lösa sitt- och ryggdynor klädda i blått tyg, stomme i mahogny, sitthöjd ca 40 cm.. . Proviniens: Danska Försvarsministeriet.

Marcel Breuer, Set Armlehnstühle Modell D 40 von Tecta (4)

Seltene Armlehnstühle Modell D 40 von Tecta. Entwurf von Marcel Breuer aus dem Jahre 1928. Freischwingende Konstruktion aus vernickeltem Stahlrohr, Bespannung aus schwarzem Kernleder, Armlehnen aus Buchenholz. Mit Aufkleber bezeichnet.
B. 53,5 cm, H. 87,5 cm, T. 61 cm.

Sehr leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren, Vernickelung leicht angelaufen, Armlehnen partiell mit kleinen Bestoßungen.

Piet Hein / Bruno Mathsson. Elipsebord, L. 240 cm

Piet Hein / Bruno Mathsson. Elipsebord med plade af nyfineret santos palisander, monteret med fem spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H 70. L 240. B 120 cm. Fremstår nyfineret ved professionel møbelsnedker.

Charles Eames. Kontorstol. Time Life Lobby Chair, patineret cognacfarvet læder.

Charles Eames. Kontorstol, Time Life Lobby Chair med vip, betrukket med cognacfarvet knapsyet patineret læder, stel samt fempasfod af forkromet metal monteret med hjul. Højdejusterbar med gaspatron. Fremstillet hos Vitra Sæde H. 48/60 cm. Fremstår aldersrelateret brugsspor og patina

Esstisch / dining table / Tisch aus Edelstahl / Chrom mit Kreuzfuß

Hochwertig gearbeiteter Esstisch aus poliertem Edelstahl und Chrom. Mehrteilige Konstruktion mit verschweißtem Untergestell aus, sich kreuzenden/durchdringenden, verchromten, Stahlprofilen und aufliegender, gefaster Tischplatte aus poliertem Edelstahl.
H. 69 cm, D. 120 cm.

Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren, Tischplatte mit kleinen Kratzern und „blind“ geputzten Flecken, Schweißpunkte teils etwas gelöst.

De Sede, Schweitz. Fritstående Lounge sofasæt, model DS-11. (5)

De Sede, Schweitz. Fritstående Lounge sofasæt, model DS-11, best. af hjørne- samt fire enkelte moduler, originalt betrukket med patineret læder. Fremstillet hos De Sede. H. 61/36. B. 64/110 cm. Fremstår med alm. brugsspor og patina. (6)

Ubekendt møbelproducent. Sofabord

Ubekendt møbelproducent. Sofabord, top med to tonede glasplader, den ene opklappelig hvorunder obevaringsrum/bar med indsats af plast til afsætning af glas/flasker, sider beklædt med brunt læder, sokkel af træ beklædt med sort laminat. H. 40. L. 120. D. 65 cm. Fremstår med alm. brugsspor

Charles Eames. Et sæt på seks armstole, model EA-108, Full Leather. (6)

Charles Eames 1907 - 1978. Sæt på seks armstole fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 med drejbar stel og armlæn i forkromet aluminium. Deluxe udgave med betræk både foran og bagpå i vinrødt Premium læder. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. H. 83/46 cm. Fremstår med minimale brugsspor. (6)

Karl Friedrich Förster, Set Armlehnstühle Modell Wildförst für KFF (8)

Set stapelbare Armlehnstühle Modell „Wildförst“ Deutsches Design von Karl Friedrich Förster für KFF, Germany. Geschweißte Konstruktion aus klarlackiertem, unbehandeltem Vierkantstahlrohr mit Sitz- und Rückenlehne aus Buchenschichtholz.
Maße ca. H. 80 cm, B. 60 cm, T. 48 cm.

Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren, Klarlackierung der Sitzflächen partiell mit Lackabrieb, Metalloberflächen teils minmal patiniert und mit kleinen Kratzern. (8)

Poul Henningsen ''PH-5'' taklampa

POUL HENNINGSEN, taklampa, "PH-5", Louis Poulsen, Danmark, skärmar i vit plåt med lila reflektorskärmar, etikettmärkt, diameter 50 cm

Arne Jacobsen Svanen soffa

ARNE JACOBSEN, "Svanen", soffa, Fritz Hansen, klädd i svart skinn, metallunderrede, längd 143, sitthöjd 45 cm

Chaiselounge - Liggestol med skammel (2)

Chaiselounge - liggestol med skammel, polstret med gult ( frotte lignede) stof H 79 B. 62 L. 100 cm, skammel H. 42 x 63 x 46cm. Fremstår med brugsspor og pletter.

Stol Fasem P40 G Vegni G. Gualtierotti

G. VEGNI G. GUALTIEROTTI, "P40", karmstolar, 1 par, Fasem, kromad benställning, stoppad rygg och sits, svart skinnklädsel, etikettmärkning, sitthöjd ca 43 cm

Fåtölj Bruno Mathsson

BRUNO MATHSSON, "Pernilla 69", fåtölj, Dux, formgivningsår 1969, stomme i formböjd bok, klädsel i skinn, brännmärkt, sitthöjd ca 38 cm

Harry Bertoia stolar "Wire chair"

HARRY BERTOIA, stolar "Wire chair", 1 par, Knoll, svartlackerat stål, sitthöjd 45 cm

Spegel

SPEGEL, 1900-talets mitt, spegel, delvis förgylld, ramen klädd i vitt textil, mått ca 65x65 cm

Fritz Hansen fåtöljer 1 par

MORTEN VOSS, fåtöljer, 1 par, samtida, Firtz Hansen, Danmark, snurrbar, klädd i orange textil, sitthöjd ca 38 cm

Bruno Mathsson "Maria Flap"

BRUNO MATHSSON, "Maria Flap", slagbord, Firma Karl Mathsson, formgivningsår 1968, fanérat i masurbjörk, underrede i bok, brännmärkt, höjd ca 72, bredd 110, total längd 280

Bockbord 1700-tal

BOCKBORD, 1700-tal, lackad furu, höjd ca 77, 174x74 cm

Eero Saarinen ''Tulip'' matbord

EERO SAARINEN, "Tulip", matbord, 2000-tal, formgivningsår 1956, Knoll Studio, rund skiva i marmor, gjuten centralfot i vitlackerad aluminium, brickmärkt och sämplat, höjd ca 72, diameter 91 cm

Bordslampa 1950-tal

BORDSLAMPA, 1950-tal, Tyskland, stomme i mässing, riktbar lamparm, skärm i lackerad plåt, höjd ca 29 cm