Keramikrelief av Rut Bryk

RUT BRYK, relief, "Sked och gaffel" ur serien "Dukat bord", signerad Bryk, Arabia 1960/61, gröna, blåa och bruna nyanser, 47x23,5 cm.

Persisk Kermanshah nomade-kelim, 266x145 cm.

Persisk Kermanshah nomade-kelim, 266x145 cm. Tæppet er håndknyttet og efterfølgende vasket og behandlet for at opnå et antikt look.

BERNDT FRIBERG, vaser, 3 st, stengods med harpälsglasyr, signerade, Gustavsberg, 1964, 1976 och 1978.

Tre stengodsvaser av Berndt Friberg med harpälsglasyr i ljusa nyanser. Höjd 9-14 cm

VÄGGLAMPA, teak och skärm av bast, 1950-tal.

Vägglampa med stativ av teak. Skärm klädd med bast. Längd 78. Skärmens höjd 28 cm.

STIG LINDBERG, figuriner 2 st av parian, "De Tu" och "Eva" Gustavsberg, 1970-tal.

"Lilla Eva" samt "De tu" ur serien "Figurin". "Lilla Eva" Märkt GUSTAVSBERG PARIAN-1 Stig L. SWEDEN. Höjd 18 cm. "De Tu" märkt GUSTAVSBERG PARIAN-4 Stig L. SWEDEN. Höjd 18 cm.

STIG LINDBERG figurin i parian, "Mannen med masken", Gustavsberg, modellen formgiven 1944.

Stämplad GUSTAVSBERG PARIAN-5 Stig L SWEDEN. Höjd ca 24, längd ca 18 cm.

Vaser Gustavsberg

VASER med fat, 2 st., i form av stubbar, Gustavsberg, höjd inkl. sockel 27-30 cm

Bord

BORD / LAMPBORD, (1930/40-tal) runt bord med glasskiva dekorerad med etsad naturalistisk dekor i form av fjärilar och blommor, underrede i björk med belysning, höjd ca 57, diameter 90 cm

ETTORE SOTTSASS, vas, keramik, "Calice", Bitossi Ceramiche, Montelupo, Italien.

Signerad E-Sottsass Bitossi - Montelupo. Svart- och vitrandig, höjd 47 cm, diameter 17 cm.

Anderssen & Voll for &Tradition. Par lænestole, Pavilion AV6. (2)

&Tradition. Par lænestole, model Pavilion AV6. By Anderssen & Voll 2018. Stel i sortlakeret stål, sæde betrukket med stof, ryg i formpresset finer, røget egetræ. Produceret hos &Tradition. H. 70 cm, SH. 38 cm. Udstillingsmodeller. Fremstår med minimale brugsspor. (2)

Hans Agne Jakobsson spegel

HANS AGNE JAKOBSSON, spegel, mässing, 1960-tal, etikettmärkt, höjd 37, diameter 25 cm

Ewa Rudling - Maria Schneider New York

EWA RUDLING (född 1936): "Maria Schneider New York 1973", signerad Ewa Rudling, numrerad,11/30, c-print, ca 46x30 cm; Ewa Rudling om motivet: "MARIA SCHNEIDER New York 1973 för VOGUE USA. Maria var som en fågelunge som fallit ur boet. Utsatt och hjälplös. Hittade halsbandet av fjädrar hos indianer i Greenwich Village. New York. A3, 11/30

Alvar Aalto. Lænestol model 406

Alvar Aalto. Lænestol model 406 af lamineret birketræ, sæde med sjeneflet, H. 85 B. 60 D. 70 cm. Fremstillet i 1960 erne hos Artek. Fremstår med mærker og ridser på stel samt defekt flet.

Märta Måås Fjetterström

MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, matta, reliefflossa, "Gyllenrutan gul", ca 176x91 cm, signerad BN och AB MMF, komponerad av Barbro Nilsson 1945

Seks Thonet stole model S 32, læder. (6)

Seks Thonet stole model S 32, lbetrukket med cognacfarvet æder, satinforkromet stel. Fremstillet ved Thonet. H. 82. B. 47. Sædehøjde. 46 cm. Få brugsspor. (6)

SOFFA, troligen Danmark, 1970-tal.

Klädd i svart läder. Lös sittplymå. Benställning i stål. Längd 240 cm. Sitthöjd 40 cm.

Fåtölj med fotpall Eames

CHARLES & RAY EAMES, "Loungechair & Ottoman", Vitra, samtida, formgivningsår 1956, böjträ, röd skinnklädsel, svartlackerad metall, etikettmärkning, sitthöjd ca 38 cm

ROLAND WILHELMSSON, soffbord/bänk, Ågesta, daterat 1973.

Furu. Märkt. Längd 149,5 bredd 50, höjd 35 cm.