Vägglampa

VÄGGLAMPA, 1950-tal, ljusarm i trä, skärm i svart och gult, ljusarmens längd 69 cm, lampans höjd 40 cm

12064 Moderne kelim tæppe 301 X 220 cm.

Moderne kelim tæppe. Uld på bomuld. 301 X 220 cm.

Alf Svensson for DUX. Par Contourett Roto hvilestole (2)

Alf Svensson. To hvilestole model Contourett Roto med armlæn i grå lammeskind monteret på fempasfod af aluminium. fremstillet hos DUX. H. 100 cm. Med slitage på armlæn/pletter og alm. brugsspor (2)

Eero Saarinen. 'Womb chair', lounge lænestol, orange 'Hallingdal' uld

Eero Saarinen 1910-1961. Lounge hvilestol, 'Womb chair' betrukket med orange 'Hallingdal' uld, løse hynder i sæde og ryg, stel af stål. Formgivet 1946. Fremstillet hos Knoll med stempel herfra. H. 93/42. B. 105. D. ca. 100 cm. Fremstår med mindre brugsspor. Litteratur: Peter Fiell: 1000 Chairs, side 287.

Kvadratisk sofabord med plade af grøn marmor

Kvadratisk sofabord med stel af sortlakeret metal, plade af grøn marmor. B. 110 cm. L. 110 cm. H. 50 cm. Fremstår med brugsspor.

Poul Kjærholm. Et par PK-22 Lounge lænestole, 'Red Label' i sort læder (2)

Poul Kjærholm 1929 - 1980. Et par PK-22 lounge lænestole med stel af satinbørstet fjederstål, originalt betræk af sort læder. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen med label herfra. H. 70/30. B. 64. D. ca. 70 cm. Fremstår med alm. brugsspor, enkelte lette trykæmærker. (2)

Soffbord Josef Frank modellnummer 2139

JOSEF FRANK, soffbord, Svenskt Tenn, modellnummer 2139, rund skiva fanerad med almrot, profilerad kant, underrede fanerat i valnöt, omärkt, höjd ca 48, diameter 120 cm

Charles & Ray Eames. Hang It All knagerække

Charles & Ray Eames. Hang-It-All knage af hvidlakeret metal med bemalede trækugler. Formgivet 1953. Fremstillet hos Herman Miller. L. 50 cm.Fremstår med brugsspor.

Boste Copenhagen, rund puf i velour.

Boste Copenhagen, rund puf i velour, model Wind Puf. Ø. 82, H. 30 cm. fremtræder med alm. brugsspor.

Sidebord i træ og glas.

Sidebord med trebenet stel i sorbejdset træ og bordplade i røgfarvet glas. Ø. 50, H. 55 cm. fremstår med alm. brugsspor.

JAN DRANGER och JOHAN HULDT sidobord

JAN DRANGER och JOHAN HULDT, sidobord, på hjul, 1900-talets andra hälft, innovator design studio, svart stål, höjd ca 60 cm, 67x36 cm

Greta M. Grossman. Bordlampe, model Cobra

Greta M. Grossman 1906-1999. Bordlampe, model Cobra, Farve Warm Sand lakeret metal skærm og fod. Afbryder i messing, Flexstamme af forkromet metal. Højde 34 cm. Skærm Ø27 cm. Ledningslængden 170 cm. Fremstillet hos Gubi. Udstillings model. Fremstår med få brugsspor.

Poul Henningsen. PH 5 pendel, hvid

Poul Henningsen (1894-1967). PH5 pendel med skærme af hvidlakeret metal. Ø 50 cm. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med lette brugsspor.

Bruno Mathsson. Lænestol, model Jetson

Bruno Mathsson 1907-1988. Lænestol, model Jetson, stel betrukket med brunt skind, hynde og nakkepude betrukket med dybhæftet lys brun alcantara, drejefod af forkromet stål. Formgivet 1966. Fremstillet hos Dux med klistermærke herfra. H. 98 B. 65 Sh. ca. 43. Fremstår med brugsspor, patina. For matchende lænestol se varenummer 5500938

Sideboard Danmark 1960-tal

SIDEBOARD, dansk möbelproducent, 1960-tal, fanér i palisander (Dalbergia Nigra), märkt med Danish Furnitures Makers Control, 4 lådor i sarg, skjutdörrar med bakomvarande hyll och lådinredning, utdragbar skiva, höjd ca 126, 202 x 52 cm CITES-Intyg inom EU medföljer

Lievore Altherr Molina. Et par kontorstole, model Catifa 53, lyst læder. (2)

Lievore Altherr Molina. Et par kontorstole, model Catifa 53, stel af stål med fempasfod af aluminium afsluttet på hjul, højderegulering og drejefunktion, skal polstret med lyst læder. Fremstillet hos Arper, Italien. Sæde H. 44/57 cm. Fremstår med lette brugsspor. (2)

AVLASTNINGSBORD Nordiska Kompaniet 1900-talets mit

AVLASTNINGSBORD, Nordiska Kompaniet, 1900-talets mitt, Sverige, etikettmärkt, höjd ca 50 cm, 42x62 cm

Yngvar Sandström

YNGVAR SANDSTRÖM, bord med tidningsställ, 1 par, Triva, NK:s Verkstäder, skyltmärkt, teak och ljust skinn, höjd 35, 64x50 cm

Lennart Rodhe färglitografi

LENNART RODHE (1916-2005): Komposition, signerad och daterad Lennart Rohde 1971, numrerad 7/75, färglitografi, bildmått ca 64 x 50 cm

Stolar 1- par Robin Day Overman

ROBIN DAY, stolar, 1-par Overman, 1960-tal, orangefärgad plyschklädsel, formgjuten plast, med kromade ben, stämpelmärkt, sitthöjd ca 45 cm

Karin Mobring Natura IKEA

KARIN MOBRING, "Natura", fåtöljer, 1 par, IKEA, 1970-talets början, furu och ljust skinn, sitthöjd 38, bredd 74 cm