SOFFBORD, 1960 / 70-tal.

Valnöt, sargen med dekor i relief, glasskiva. Längd 107, bredd 107, höjd 46 cm.

Træstub af eksotisk Jadi træ med glas vase / bowle special

Træstub af eksotisk Jadi træ med glas vase / bowle special lavet til træstubben. Kan bruges til vase, akvarium mm. H. 56 B. 43 cm.

De Sede tre pers. sofa, model DS 47

De Sede. Tre personers sofa overpolstret med patineret, kraftigt tyre / 'Neck-læder'(4-5 mm). Siddeflade med udtræk for bedre komfort. L. 180 cm. SH. 38 cm. Fremstillet hos De Sede, Schweiz. Model DS 47.

Sofabord med plade i 80 mm massiv olieret teak rod.

Sofabord med plade i 80 mm massiv olieret teak rod. Stel i sortlakeret stål. H. 44. L. 140. B. 70cm.

Anna Finney Huset

ANNA FINNEY (född 1971): "Huset", signerad och daterad 2007, olja på duk, ca 72x88 cm PROVENIENS: Galleri Brändström & Stene -- "Thinking About Speaking Objects" curated by Alexander J. Amador

HALVHORSNKNIVAR, 3 st, Esse Poggats d.y., Paul Larsson, och Ingvar Svonni, signerade.

Sameknivar av graverat renhorn och skinn. Total längd 16,5-24 cm

YNGVE EKSTRÖM, stolar, 6 stycken, Swedese, 1960-tal.

Stomme av ek. Rygg av ek och läder. Sits klädd med konstläder. Sitthöjd 42. Bredd 59. Djup 50. Höjd 69 cm.

VICO MAGISTRETTI, fåtölj "Maralunga" för Cassina, Italien, designad 1973.

Klädd i skinn med justerbar rygg och sidor. Längd 100 cm. Sitthöjd 40 cm.

MARC CHAGALL, färglitografi, signerad i trycket.

"L'Écuyère". Bladstorlek 37 x 53 cm.

VICO MAGISTRETTI, soffa, "Maralunga" för Cassina, Italien, designad 1973.

Tresits. Klädd i vinrött, randigt tyg. Utvikbara sidor och rygg. Lösa stoppade sittdynor. Längd c:a 230 cm.

Vas av Elin Juselius

ELIN JUSELIUS, vas, signerad EJ Finland 1910, ockrafärgad glasyr, höjd 14,5 cm, diameter 13 cm.

Rya av Emma Saltzman

EMMA SALZMAN, rya "Käpy" (Kotte), tidigt 1900-tal, 349x185 cm.

Peter Hentze, abstrakt skulptur (cd)

Peter Hentze (f. 1943). Skulptur i form af korkpropper m.m. på grønbemalet plade, sign. i bunden, H. 29 cm, B. 23,5, D. 15,5 cm.

Loungestol i organisk form, blåt uldstof.

Ukendt møbelproducent. Loungestol i organisk form. Blåt uldstof. H. 63 cm, B. 68 cm, D. 90 cm, SH. 30 cm. Fremstår med enkelte huller i betræk, samt smuds.

Vas av Elin Juselius

ELIN JUSELIUS, vas, signed EJ Finland 1910, grön glasyr, höjd 15,5 cm, diameter 17 cm.

Charles und Ray Eames für Vitra, LCW Chair, Entwurf 1945

Charles und Ray Eames, LCW (Lounge Chair Wood), Entwurf 1945, Ausführung 2007 von Vitra. Unterseitig mit Label markiert. Rahmen, Sitzfläche und Rückenlehne aus geformtem Schichtholz mit Birkenfurnier, Gummipuffer zwischen Rückenlehne und Rahmen.
H. 68 cm, B. 56 cm, T. 58 cm.
Minimale Gebrauchsspuren.>br>
Lit.: Fiell, Charlotte & Peter: '1000 chairs'. Köln, 1997, S.196.

Shakerbord og seks stole af massiv egetræ (7)

Shakerbord af massiv egetræ H. 72, L.170, B. 88 cm Samt seks spisebordsstole af massiv egetræ, sæder og ryg af sort snoretræk, hynder af brunt møbelstof med lyse striber. To ryghynder defekte. Fremstår med brugsspor (7)

FOLKE FJÄLLSTRÖM, samekniv, signerad och daterad -80.

Knivskaft av graverat renhorn, björk och läder. Slida av graverat renhorn och läder. Knivens längd 20, total längd 22 cm

FÅTÖLJER, ett par, 1900-talets andra hälft.

Stomme av kromad metall. Lösa plymåer i rygg och sits. Klädda armlän. Klädsel av skinn. på hjul. Sitthöjd ca 38 cm.

Korbliege/ deck chair erste Hälfte 20. Jahrhundert

Korbliege/ deck chair aus der ersten Hälfte des 20ten Jahrhunderts. Handgefertigte Konstruktion aus gebogenem Bambus und Korbgeflecht.
Maße ca. H.102 cm, B. 66 cm, T. 162. Altersgemäße Gebrauchsspuren, Gestell teils mit Kratzern, Armlehnen mit minmalen Abrieb und Farbspuren, Geflecht mit deutlichen Schäden und Fehlstellen.

ÅKE AXELSSON, stolar, 4 st, Gärsnäs, för Café Nero, 2006.

Svarlackeart trä. Lösa sittdynor med skinnklädsel. Bredd 56, djup 59, höjd 84, sitthöjd 37 cm.