Shakerbord og seks stole af massiv egetræ (7)

Shakerbord af massiv egetræ H. 72, L.170, B. 88 cm Samt seks spisebordsstole af massiv egetræ, sæder og ryg af sort snoretræk, hynder af brunt møbelstof med lyse striber. To ryghynder defekte. Fremstår med brugsspor (7)

Verner Panton ''Flowerpot'' taklampor

VERNER PANTON, ''Flowerpot'' taklampa, 2 st, samtida, formgivningsår 1969, &tradition, svartlackerat stål samt polerat stål, märkta, höjd ca 16 cm, diameter ca 23 cm, originaletui medföljer

Bordslampa

BORDSLAMPA, 1900-talets mitt, fot i lackerat trä, arm samt. detaljer i mässing, skärm i lackerad plåt, höjd ca 43 cm

Bruno Mathson "Eva"

BRUNO MATHSSON, "Eva", fåtölj, 1978, stomme i böjträ av bok, klädsel i naturfärgat läder, brännmärkt "Bruno Mathsson, Firma Karl Mathsson Made in Värnamo Sweden 1978", sitthöjd ca 35 cm

Charles Eames. Sæt på seks skalstole, multicolor, model DSW. (6)

Charles Eames 1907 - 1978. Et sæt på seks skalstole. Originale vintage skaller i struktureret glasfiber med minimale brugsspor alderen taget i betragtning. Formgivet 1948, model DSW. Fremstillet hos Herman Miller. Eftermonteret med originale Vitra Dowelleg stel i natur ahorn og sortlakeret stål. H. 77/44 cm. (6)

Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH5 pendel, hvid

Poul Henningsen 1894-1967. PH5 pendel med skærme af hvidlakeret aluminium. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor.

Hyndesæt til Bruno Mathssons Pernilla-stol. Sort (4)

Hyndesæt til Bruno Mathssons Pernilla-stol. Betrukket med sort læder. Komplet bestående af fire dele: sæde/ryg-hynde, nakkepude og to armlæn. Bemærk: Modelfoto, stolen medfølger ikke. (4)

Nordvest Persisk Kelim. 265 x 135 cm.

Nordvest Persisk Kelim. Uld på uld. Fremstår med brugsspor. 265 x 135 cm.

Finn Juhl 1912-1989. Fritstående sofa model Baker.

Finn Juhl 1912-1989. Fritstående sofa model Baker. Fuldt polstret med uldstof. på stel af valnød. H: 98cm. B. 195cm. D. 80cm. Formgivet 1951 til Baker Furniture Inc. i USA. Fremstillet ved One Collection. Mærke herfra. Udstillingsmodel, fremstår med minimale brugsspor.

Gruppe Sessel / Loungsessel, Teak, 1970er (5)

Gruppe bestehend aus fünf Sesseln / Loungesesseln im Stil der 1970er Jahre. Konstruktion aus massivem Teakholz, Sitzpolster lose aufliegend, Rückenpolster rückseitig mit Lehne verbunden, Bezüge aus hellem Wollstoff.H. 77,5 cm, B. 78,55 cm, T. 91 cm.Gruppe mit einfachen Gebrauchsspuren. Konstruktion teils mit leichten Bestoßungen und Bereibungen. Bezug eines Sitzkissens stark abgenutzt. (5)

Henrik Vibskov. 'Wooden Spinners 12' - til fordel for P:I:G

Henrik Vibskov. f. 1972. 'Wooden Spinners 12'. 2016. Skulptur af bemalet og lakeret træ. Usigneret.. H. 40 cm. Normalpris 3.000 EUR. Varen sælges til fordel for P:I:G.

Den danske fashion designer og musiker Henrik Vibskov er et visionært multitalent udi legende kreativitet. Han har taget den internationale designverden med storm inkl. udstillinger på bl.a. Moma i New York, Palais de Tokyo i Paris, Art Basel i Miami og Salone di Mobile i Milano. Vibskovs talent rækker videre ind på kunstscenen, hvor han imponerer med sine store installationer og sine skulpturer. Vores Mette Rode Sundstrøm, medejer af Lauritz.com, besøgte Henrik Vibskov på Heartland festivalen på Egeskov Slot for nylig for at opleve netop hans kunstinstallation The Radish Arm Charm. I den anledning fik Mette en skulptur med hjem, som Henrik Vibskov nu sælger til fordel for sin velgørenhedsorganisation P:I:G - Practical, Intelligent, Genius Foundation - der støtter spirende kreative talenter i at udfolde deres visioner. Vi er stolte af at kunne præsentere Vibskovs skulptur Wooden Spinners 12 på auktion. Dette unikke værk – skabt i gedigent drejet, smukt træ og i Vibskovs karismatiske farveunivers – kan nu blive dit.

Varen sælges til fordel for P:I:G. Alle indtægter går ubeskåret til organisationen. Lauritz.com donerer således alle salærer og gebyrer fra denne auktion til det gode formål. P: I: G blev oprettet af Henrik Vibskov i 2014. Han forklarer om P:I:G; "Jeg har haft en masse samtaler rundt omkring i verden, deltaget i juryer på skolerne etc., og har besluttet at jeg ville begynde at donere gebyrerne for disse aktiviteter for at hjælpe med at fremme en del af den fantastiske kreativitet derude." - Henrik Vibskov.
Læs mere om P:I:G her: her.

Beistelltisch / coffee table Mosaik Tisch der 1950/60er Jahre

Beistelltisch / coffee table / Mosaiktisch der 1950/60er Jahre. Konstruktion mit Untergestell aus Messingband und Spanplatte - diese mit kleinteiligem, hellen und goldfarbenem Mosaik ausgelegt. Maße ca. H. 48,5 cm, B. 130 cm, T. 50 cm. Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren, Messing zum Teil patiniert, Mosaik partiell mit kleinen Flecken.

Hans J. Wegner, Set Stühle Modell 'Heart Chair' 'Hjertestole' FH 4103 für Fritz Hansen (6)

Set Herzstühle FH 4103 . Entwurf von Hans J. Wegner (1914-2007) für Fritz Hansen aus dem Jahre 1952. Unterseitig mit Herstellerstempel bezeichnet. Stapelbare Konstruktion aus massivem Teakholz, organisch ausgearbeitete Rückenlehne, Sitzflächen aus Schichtholz. Maße ca,. H. 72cm, B. 52cm, T. 45cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, einige kleine, teils auch deutliche, Kantenbestoßungen und Kerbmale, Sitzflächen partiell mit kleinen Kratzern, ein Stuhlbein mit leicht gelöster Leimverbindung. (6)

Set Herzstühle FH 4103. Entwurf von Hans J. Wegner (1914-2007) für Fritz Hansen aus dem Jahre 1952. Unterseitig mit Herstellerstempel bezeichnet. Stapelbare Konstruktion aus massivem Teakholz, organisch ausgearbeitete Rückenlehne, Sitzflächen aus Schichtholz.
Maße ca. H. 72cm, B. 52cm, T. 45cm.

Altersgemäße Gebrauchsspuren, einige kleine, teils auch deutliche, Kantenbestoßungen und Kerbmale, Sitzflächen partiell mit kleinen Kratzern, ein Stuhlbein mit leicht gelöster Leimverbindung. (6)

Jørgen Kastholm, Set Freischwinger Stühle Modell JK 770 von Kill international (4)

Set Freischwinger Stühle Modell JK 770, dänisches Design aus dem Jahre 1969 von Jørgen Kastholm für Kill International. Konstruktion aus matt verchromtem Flachstahl und Polsterflächen in schwarzem Leder. Jeweils mit Herstelleretikett bezeichnet. Maße ca.: H. 80 cm, B. 56 cm, T. 50 cm. Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren, das Leder minimal patiniert und partiell weist kleine Bereibungen und Kratzer auf, ein Stuhl an der vorderen Kante mit sehr kleinem Brandloch, an den Gestellen ein wenig Flugrost. (4)

Arne Jacobsen. Minimii. Model af Arne Jacobsens private hus

Arne Jacobsen. Minimii. Fritstående miniature model af Arne Arne Jacobsens eget hus på Gotfred Rodes Vej i Charlottenlund, bygget i 1929. Aftagelige facader m. magnet hæftning. Skala 1:16. H. 38. L. 68,5. B. 73 cm. Samt Minimii model af Arne Jacobsens svanestol H. 4,5 cm. Brugsspor, enkelte afslag og løs i samling.

Børge Mogensen. Lounge lænestol i massiv eg og anilin læder, 1950/60'erne

Børge Mogensen 1914-1972. Sjælden udbudt lavrygget lænestol med stel af massiv, patineret eg. H. 75 B. 73 sædehøjde 40 cm. Formgivet 1951. Udført hos Tage Kristensen i 1950/60'erne. Fremstår professionel ompolstret i dyb, cognacfarvet anilin læder.

Sideborde / væghængt kommoder af teak (2)

Sideborde / væghængt kommoder af teak. Med skuffe med blå malet front. Vægophæng. Udstillingsmodel med enkelte ridser/mærker. Mål H.46 B.45 D.35 cm (2)

Børge Mogensen. Seks shakerstole, model J-39 (6)

Børge Mogensen (1914-1972). Sæt på 6 'Shaker'stole / folkestole med stel af patineret eg, sæder af flettet papirgarn, sædehøjde ca. 44 cm. Fremstillet hos FDB, model J-39. Fremstår med naturlig patina. (6)

Charles Eames. Rundt spisebord / 'Segmented Table' , Ø 150 cm. i palisander

Charles Eames 1907-1978. Vintage bord. Cirkulært 'Segmented Table' med stel i sortlakeret søjle og firpasfod af forkromet aluminium, plade af palisander. Formgivet 1964. Fremstillet hos Vitra for Herman Miller, 1970'erne. H. 72 cm. Ø 150 cm. Fremstår med minimale brugsspor alderen taget i betragtning.