Poul Kjaerholm, Kissen Leder Polster Matratze für Liege Modell PK 80

Maße ca. B. 193 cm, H. 9 cm, T. 81 cm

Hans J. Wegner. Højrygget lænestol, model CH-03 i 'hallingdal' uld

Hans J. Wegner 1914 - 2007. Højrygget lænestol med stel af massivt bøgetræ, sæde af snorflet/flagline, løse hynder senere betrukket med uld, justerbar nakkehynde. Formgivet i 1967. Fremstillet hos Carl Hansen & Søn, model CH-03. Stolen kan foldes sammen.
Lænestolen er med to positioner og træhåndværks detaljer. Model CH-03 er fremstillet i et begrænset antal. Fremstår med lette aldersrelateret brugsspor, hynderne ombetrukket med let falmet 'Hallingdal' uld.

Daybed med hynde af knapsyet cognac farvet læder

Daybed med hynde af knapsyet cognac farvet læder, ben af poleret stål. Mål: L. 180 cm. B. 70 cm. H. 36 cm. Fremstår samlet. Modelfoto.

Le Klint. To pendler, model 57 (2)

Le Klint. To pendler af hvid plast, model 57. H. 19 cm, H. på skærm 12 cm. Fremstår med enkelte mærker på skærme. (2)

Skål jugend

SKÅL på FOT, jugend, Österrike, porslin, vriden fot uppbärande fyra blomliknande skålar som går samman i mitten, reliefdekor av växter, glaserad i rött, grönt och blått samt vitt, stämpelmärkt AUSTRIA, höjd 37 cm, diameter upptill 38 cm PROVENIENS: Stopalo

Lænestol af egetræ

Lænestol af egetræ,sæde betrukket med lyst stof. H. 76 cm. B.73 cm. Sh. 43 cm.

Arne Jacobsen. Vintage spisebord, model 3513. L. 120 cm

Arne Jacobsen 1902-1971. Rektangulært vintage bord med patineret plade af hvid laminat, afsluttet på stamme af forkromet metal og sekspas fod af aluminium. Model 3513. Produceret og mærket hos Fritz Hansen. H. 70, L. 120, B. 80 cm. Aldersrelateret brugsspor, plade med nogle ridser. Arne Jacobsen / Thau, C. & Vindum, K. - København, Arkitektens Forlag, 1998.

Ursula E. Benad, Küchenfenster

Acryl auf 4 mm dicker Sperrholzplatte, Unterkante des Bildes folgt dem Sujet.
Maße: H. 148 x 86 cm
kleine Beschädigung an der rechten oberen Ecke

Charles Eames. Cirkulært Cirkulært spisebord / 'Segmented Table'

Charles Eames. Cirkulært spisebord / 'Segmented Table'. Stel og firpasfod af stål og aluminium. Topplade af hærdet glas, specialbestilling fra Paustian. Formgivet 1964. Fremstillet hos Vitra. H. 73 cm. Ø 130 cm. Fremstår med lette brugsspor.

Tateishi Shoiji. Chaiselong

Tateishi Shoiji. Chaiselong/lænestol med krydsbenstel, udført i ege- og valnøddetræ, betrukket med lyst møbelstof. L. 170/182 cm. B. 60/76 cm. H. ryg 95 cm.

De Sede tre pers. sofa, model DS 47

Welling & Ludvik for Fredericia Furniture. Fire armstole, model `Pato. (4)

Welling & Ludvik for Fredericia Furniture. Fire armstole, model `Pato fuldpolstret med hhv sort og mørkegrå uld, hvidlakerede stel. Fremstillet ved Fredericia Furniture. Udstillingsmodeller med få brugsspor. (4)

Klot granitell

KLOT, tre stycken, 18/1900-tal, granitell, diameter 9 cm PROVENIENS: Stopalo

Piet Hein / Bruno Mathsson. Super-cirkulært sofabord af valnød

Piet Hein / Bruno Mathsson. Super-cirkulært sofabord med plade af fineret valnød, monteret med forkromede spændben af stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 52 Ø.75 cm. Fremstår med alm. brugsspor.

Einar Larsen & Aksel Bender Madsen. Armstol for snedkermester Willy Beck

Ejnar Larsen & Aksel Bender Madsen. Armstol med stel i massiv teak, originalt betrukket med sort patineret læder. Sh. 44 cm. Fremstillet og mærket hos Snedkermester Willy Beck. Fremstår med dybt, jævnt patineret læder, spor efter flænge i læder på bagside. Litt: Dansk møbelkunst gennem 40 aar : Københavns Snedkerlaugs møbeludstillinger 1927-1966. Bd. 3, s. 275.

Charles Eames. Soft Pad armstole, Model EA-208 .(6)

Charles Eames. Soft Pad. seks armstole, Model EA-208. Sæde og ryg med betræk af blåt læder, drejestel med firpasfod. Stel og armlæn af forkromet aluminium, sædehøjde ca. 53 cm. Formgivet i 1969. Fremstillet hos Vitra for Herman Miller. Fremstår med brugsspor samt krakeleringer (6)

Poul Kjærholm for E. Kold Christensen. Spisebord, model PK 54. Specialfremstilling fra 1971

Poul Kjærholm 1929-1980. ''PK 54'' spisebord med kubeformet stel af matforkromet stål. Cirkulær top af flintrullet, lysbroget marmor. Formgivet 1963. Pladen med en 10 cm. større diameter end normalen er speciallavet med tilladelse fra Poul Kjærholm i 1971. H. 65 cm. Ø 150 cm. Stemplet fra E. Kold Christensen. Fremstår med alm. aldersrelateret brugsspor, nogle små kanthak.

Arne Jacobsen. Spisebord af palisander og aluminium

Arne Jacobsen 1902-1971. Spisebord med plade af fineret palisander, helstøbt profileret stamme af aluminium afsluttet på firpasfod. Tidlig model. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 cm. Ø 90 cm. fremstår med minimale brugsspor alder taget i betragtning.

Konferencebord med fjorten stole. Vibeke Maj Magnussen & Claus Boye Petersen. Inigo Design

Konferencebord med fjorten stole. Vibeke Maj Magnussen & Claus Boye Petersen. Inigo Design. Bestående af to halvmåneformede bordplader i 25 mm massiv valnød med facet kant, mellem bord i sortlakeret træ, monteret med ben i børstet rustfri stål. Dertil hørende fjorten stole model Nautilus med formspændt kopstykke i ask og valnød, sæder med sort læder, ben i børstet rustfri stål. Fremstår med minimale brugsspor, mellembord dog med enkelte lakmærker. Fremstillet ved Snedkergaarden. Mål for bord. H. 71. L. 410. B. 160 cm.

Hängeleuchte / Deckenleuchte der 50er/'60er, mit Glasbehang

Hängeleuchte / Lüster der 1950er oder '60er Jahre, drei-etagig mit linsenförmigem Glasbehang aus Kristallglas. Mit vier Brennstellen.
H. gesamt 72 cm, D. ca. 39 cm.
Leuchter mit altersbedingten Gebrauchsspuren, Gestell teils mit Oxidationsspuren, Linsen teils verschmutzt.