Lübke, Set Stühle / dining chair der 1960er Jahre (6)

Set aus sechs Stühle der 1960er Jahre von Lübke, Germany. Unterseitig mit Brandstempel bezeichnet. Konstruktion aus klar lackiertem Buchenholz, Lehne mit Bespannung aus Geflecht, aufgeklemmte, gepolsterte Sitzfläche mit Bezug aus grünem Mohair.
Maße ca. H.89 cm, B. 45 cm, T. 56 cm.

Altersgemäße Gebrauchsspuren, Holzoberflächen gering bestoßen, Geflecht teils mit kleinen Fehlstellen, Stoffbezug leicht berieben, unterseitiges Holzprofil zur Aufnahme der Sitzpolster partiell mit kleinen Beschädigungen.(6)

Ritbordshurts Joe Columbo

JOE COLUMBO, hurts, 1960/70-tal, design Joe Columbo, svart plast, präglad signatur, höjd 73, 43x41 cm

Vas Giuliano Tosi

GIULIANO TOSI (Italien född 1942), vas, underfångsglas, graverad signatur Giuliano Tosi, höjd 23 cm

Karmstolar Gemla

KARMSTOLAR, 1 par, stomme i betsad bok, sitsar med klädsel i konstläder, 1950-/60-tal, etikettmärkta Gemla, höjd ca 75, sitthöjd 43 cm

Stolar

STOLAR, 1 par, 1980-tal, stål, rygg i form av rosett, klädda sittsar, sitthöjd ca 50 cm

Kniv samisk

SAMEKNIV, Erik Tuolja, signerad, längd ca 22 cm

Matbord

MATBORD, ''Trial'', 1900-talets slut, märkt "Cattelan Italia", stomme i mässing, höjd ca 71, diameter 120 cm

Lammhults regissörsstolar

BÖRGE LINDAU & BO LINDEKRANTZ, 4 regissörsstolar, modell "X 75-2", blålackerad stomme, sits och rygg i sandfärgad canvas, lösa sittdynor, Lammhults, hopfällbara, sitthöjd ca 45 cm

Rolf Backlund kniv

ROLF BACKLUND, smyckeskniv, monogramsignerad samt daterad RB-94, skaft av masurbjörk och renhorn, slida av läder och graverat renhorn, längd ca 10 cm Ingår i temaauktionen "Duodji"

Soffbord

SOFFBORD, 1960-tal, fanerad i teak, höjd ca 50, diameter 107 cm

SOFFA

SOFFA Okänd formgivare, troligen Danmark, omkr 1960/70-tal, stomme av furu, klädsel i brunt läder, längd ca 210 cm, höjd 75 cm, djup 87 cm

Wiliam Skotte Olsen. Figurkomposition. (cd)

Wiliam Skotte Olsen. Figurkomposition med personer, olie på lærred, sign. VSO, 51 x 70 (54 x 74) (cd)

Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen, Daybed Modell FD 417 für France & Daverkosen

Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen, Daybed Modell FD 417 in Teak für France & Daverkosen. Entwurf von 1955. Rahmenkonstruktion aus massivem Teakholz, lose aufliegende Matratze mit Federkern und Bezüge in Stoff. Mit Metallplakette bezeichnet. Maße ca. B. 190 cm, Höhe 79 cm, Tiefe 80 cm. Alters- und Gebrauchsspuren, Geruch.

Børge Mogensen . Lænestol 'Den spanske stol', model 2226

Børge Mogensen (1914-1972). Lænestol 'Den spanske stol', model 2226, med stel af massivt egetræ, sæde og ryg udspændt med kernelæder. Udført hos Fredericia Stolefabrik. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, læder med pletter og patina. Enkelt mindre flig ( ca. 1x0,5 cm) ved bagerste del af armlæn og svindsprække ved bagstarf. For par se varenr. 5539530

Kasper Salto: Seks 'Blade' stole i kirsebær (6)

Kasper Salto: Stabelbare stole model 'Blade'. Udført i formspændt kirsebær. Bredde 49cm, højde 82cm. Fremstår med lette brugsspor. Modelfoto. (6)

Kaare Klint. Safaristol

Kaare Klint (1888-1954). Safaristol med stel af massivt asketræ; sæde, ryg samt armlæn udspændt med patineret cognacfarvet læder, løs sædehynde medfølger. H. 80 B. 56 sædehøjde 34 cm. Formgivet 1933. Fremstillet hos Rud Rasmussen. Fremstår med kraftig brugsslitage, herunder bl.a. Defekter på læder med hul på hjørner ved ryglæn, samt sædehynder med hul.

Wiliam Skotte Olsen. Komposition med figurer, olie på lærred. Sign. WSO. H.76 x 75 (78 x 77) (cd)

Børge Mogensen,'Den spanske stol' med stel af sortlakeret eg,

Børge Mogensen, 1914 - 1972. Hvilestol. 'Den spanske stol' med stel af massivt senere sortlakeret eg, sæde og ryg udspændt med naturfarvet kernelæder. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 2226. Med mærkat. Litt. Grete Jalk: 'Dansk møbelkunst gennem 40 aar : Københavns Snedkerlaugs møbeludstillinger 1927-1966'. Bd. 4, s. 69.

Karl Gunnar Svensson

KARL GUNNAR SVENSSON (1913-1966): Kubistisk Interiöt, signerad och daterad Karl Gunnar Svensson -50, olja på duk, ca 100x65 cm

William Skotte Olsen Personkomposition. olie på lærred signeret VSO. 70 x 50 (72 x 52) (cd)

Asger Jorn färglitografi

ASGER JORN (Danmark, 1914-1973): Komposition, signerad och daterad Jorn 67, 7/50, färglitografi, ca 67x49 cm