JONAS BOHLIN, stol "Concrete", Källemo AB, Värnamo 1900-talets senare del.

Stomme av stålrör, lackerad sits och rygg, sitthöjd ca 45 cm, etikettmärkt

Alvar Aalto

ALVAR AALTO, skrivbord, hurts med lådor, varav nedersta med hållare för arkivmappar, björk, höjd ca 71 samt 135x80 cm

Alexander Calder originallitografi

ALEXANDER CALDER (USA, 1898-1976), efter, abstrakt komposition, originallitografi, ur "Derrière le Miroir", no 195, 1971, bladstorlek ca 38x27,5 cm.

Persisk Kermanshah nomade-kelim, 290 x 210 cm.

Persisk Kermanshah nomade-kelim, 290 x 210 cm. Tæppet er håndknyttet og efterfølgende vasket og behandlet for at opnå et antikt look.

Alvar Aalto. Bord med hvidlamineret plade

Alvar Aalto. Kvadratisk bord af formspændt birk, bordplade med hvid laminat. Fremstillet hos Artek. H. 75 cm. L/B. 120 Brugsslitage på plade, skrammer på ben.

Arne Jacobsen. Kontorstol med armlæn, model 3217 i anilin læder fra år 2015 med nummerbevis

Arne Jacobsen. Kontorstol med armlæn,'Syveren' på drejelig fempasfod af forkromet stål på hjul med alukappe. Højdejustérbar med gaspatron. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen år 2015 med mærke herfra. Tilhørende nummerbevis. Model 3217. Nybetrukket med sort anilin læder. Der gives 2 års garanti på polstring. Sæde H. 45/57 cm.

Louis Vuitton, grøn rejsetaske

Louis Vuitton, grøn rejsetaske. Model, keepall 50. Udført i grønt epilæder, med besætninger af grønt læder samt hardware af krom metal. Tasken er med udvendig lomme, dobbeltlynlåslukning og indvendigt med et stort rum. Fremstillet i Frankrig 1994. H. ca. 32 cm. L. ca. 50 cm, D. ca. 24 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.

Stemcup An hua

STEMCUP, porslin, Kina, 1900-talets första hälft, vit glasyr, An hua, diameter ca 14,5, höjd 11 cm

Taklampa Sputnikmodell

TAKLAMPA, sputnikmodell, svärtad metall och mässing, 18 armar för lika många ljuspunkter, samtida, höjd ca 100, Ø 90 cm

Konsttidsskrifter DLM

DERRIERE LE MIROIR, 4 st, DLM 195, Maeght Editeur, 1971, samt DLM 143, DLM 246, DLM 143. Stlr ca: 38,5x28 cm. Den banbrytande och inflytelserika Derrière le Miroir grundades 1946 av Aimé Maeght, som hade öppnat sitt konstgalleri året innan. 253 utgåvor publicerades - den sista i 1982 - och blandningen av poesi och texter av t.ex. Apollinaire, Breton, Jouhandeau, Ponge tillsammans med litografiska illustrationer av Maeghts konstnärer (Alechinsky, Bacon, Bazaine , Braque, Calder, Chagall, Giacometti, Kandinsky, Matisse, Miró, Tapies, för att nämna några) gjorde det omedelbart till ett samlarobjekt.

Matta flossa

MATTA, semiantik, flossa, ca 306x188 cm

Joan Miro affisch

JOAN MIRO (1893-1983): Fondation Maeght, 1968, affisch i färglitografii, 74x51,5 cm Litteratur: Mourlot 502

Samling Beatles LP 45/ bånd (34)

15 LP: 9 Beatles, 3 med John Lennon 3 med Paul Mc Cartney, 16 stk. Beatles singles 45 i mappe samt Mystery magical tour 1967 of to bånd. Se vedlagt liste på foto (34)

Frank Lloyd Wright for Cassina. Stort spisebord

Frank Lloyd Wright, Cassina, Spisebord i massivt kirsebærtræ, plade af kirsebær finer. L: 280 cm, B 106 cm H: XX Produceret hos Cassina. Fremstår med enkelte mærker og ridser.

Charlotte Perriand, Fire Spisestole af læder model 'Les Arcs'

Charlotte Perriand, Fire Spisestole af læder model 'Les Arcs'. Stole polstret med brunt læder, med stel af formbøjet stål rør. H. 81, B. 44, Sh. 43 cm. En stol fremstår med knækket stel samt knækkede syninger og ryg stykke på den ene stol. Ellers almindelige brugsspor. (4)

Paar Muranoleuchten / Tischleuchten, 1960er Jahre (2)

Paar orangener Tischleuchten aus Muranoglas, vermutlich aus den 1960er Jahren, handgearbeitet. Konstruktion aus farbigem Glas, weiß unterfangen, H. ca. 24 cm; Dm. ca. 16 cm. Nur minimale Gebrauchsspuren. Die Leuchten sind funktionstüchtig, wobei Lauritz.com die Funktion nicht garantiert. (2)

Fåtölj Hjorth

AXEL EINAR HJORTH, "Lovö", fåtölj, modellen formgiven för Nordiska Kompaniet 1932, furu, vitlaserad, lös stoppad dyna, klädsel i skinn

Hans J. Wegner. En spisestol, model W2

Hans J. Wegner 1914 - 2007. Spisestol med stel af egetræ, sæder betrukket med sort læder. Formgivet 1953. Fremstillet hos C. M. Madsens Fabrikker, model W2. H. 76 cm. SH. 45 cm. Fremstår med Brugsspor.

Finn Juhl. Daybed model Bo103 af fyr og oxyderet stål.

Finn Juhl 1912-1989. Daybed model Bo103. Runde ben af oxyderet stål med sko af teak, bundramme af massiv lamineret fyr med profileret kant, lameller af masiv ask. Designet 1950erne. Fremstillet af Bovirke. Litteratur: Bovirke katalog 1960. Knapsyet madras med mønstret stof, H. 48 cm. L. 195 cm. B. 90 cm. Brugsspor, skævhed ved ben og bundramme, ridser og mærker, hårrevner ved laminat-samlinger, lille afslag på et hjørne, let rust på ben,

Illum Wikkelsø. Tre-personers sofa af teak, model 50-3

Illum Wikkelsø 1919-1999. Tre-personers sofa, model 50/3, stel af teak, stel og løse hynder senere betrukket med mønstret blåt fløjl. Fremstillet hos Søren Willadsen. H. 76 L. 208 D. 74 Sh. ca. 38 cm. Fremstår med brugsspor, betræk med revner. Enkelte defekte gjorder, stel revnet ved en gjordemontering.