Illum Wikkelsø. Tre-personers sofa af teak, model 50-3

Illum Wikkelsø 1919-1999. Tre-personers sofa, model 50/3, stel af teak, stel og løse hynder senere betrukket med mønstret blåt fløjl. Fremstillet hos Søren Willadsen. H. 76 L. 208 D. 74 Sh. ca. 38 cm. Fremstår med brugsspor, betræk med revner. Enkelte defekte gjorder, stel revnet ved en gjordemontering.

Persisk Kermanshah nomade-kelim, 266x145 cm.

Persisk Kermanshah nomade-kelim, 266x145 cm. Tæppet er håndknyttet og efterfølgende vasket og behandlet for at opnå et antikt look.

BERNDT FRIBERG, vaser, 3 st, stengods med harpälsglasyr, signerade, Gustavsberg, 1964, 1976 och 1978.

Tre stengodsvaser av Berndt Friberg med harpälsglasyr i ljusa nyanser. Höjd 9-14 cm

VÄGGLAMPA, teak och skärm av bast, 1950-tal.

Vägglampa med stativ av teak. Skärm klädd med bast. Längd 78. Skärmens höjd 28 cm.

STIG LINDBERG, figuriner 2 st av parian, "De Tu" och "Eva" Gustavsberg, 1970-tal.

"Lilla Eva" samt "De tu" ur serien "Figurin". "Lilla Eva" Märkt GUSTAVSBERG PARIAN-1 Stig L. SWEDEN. Höjd 18 cm. "De Tu" märkt GUSTAVSBERG PARIAN-4 Stig L. SWEDEN. Höjd 18 cm.

STIG LINDBERG figurin i parian, "Mannen med masken", Gustavsberg, modellen formgiven 1944.

Stämplad GUSTAVSBERG PARIAN-5 Stig L SWEDEN. Höjd ca 24, längd ca 18 cm.

Vaser Gustavsberg

VASER med fat, 2 st., i form av stubbar, Gustavsberg, höjd inkl. sockel 27-30 cm

Bord

BORD / LAMPBORD, (1930/40-tal) runt bord med glasskiva dekorerad med etsad naturalistisk dekor i form av fjärilar och blommor, underrede i björk med belysning, höjd ca 57, diameter 90 cm

ETTORE SOTTSASS, vas, keramik, "Calice", Bitossi Ceramiche, Montelupo, Italien.

Signerad E-Sottsass Bitossi - Montelupo. Svart- och vitrandig, höjd 47 cm, diameter 17 cm.

Anderssen & Voll for &Tradition. Par lænestole, Pavilion AV6. (2)

&Tradition. Par lænestole, model Pavilion AV6. By Anderssen & Voll 2018. Stel i sortlakeret stål, sæde betrukket med stof, ryg i formpresset finer, røget egetræ. Produceret hos &Tradition. H. 70 cm, SH. 38 cm. Udstillingsmodeller. Fremstår med minimale brugsspor. (2)

Hans Agne Jakobsson spegel

HANS AGNE JAKOBSSON, spegel, mässing, 1960-tal, etikettmärkt, höjd 37, diameter 25 cm

Ewa Rudling - Maria Schneider New York

EWA RUDLING (född 1936): "Maria Schneider New York 1973", signerad Ewa Rudling, numrerad,11/30, c-print, ca 46x30 cm; Ewa Rudling om motivet: "MARIA SCHNEIDER New York 1973 för VOGUE USA. Maria var som en fågelunge som fallit ur boet. Utsatt och hjälplös. Hittade halsbandet av fjädrar hos indianer i Greenwich Village. New York. A3, 11/30

Alvar Aalto. Lænestol model 406

Alvar Aalto. Lænestol model 406 af lamineret birketræ, sæde med sjeneflet, H. 85 B. 60 D. 70 cm. Fremstillet i 1960 erne hos Artek. Fremstår med mærker og ridser på stel samt defekt flet.

Märta Måås Fjetterström

MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, matta, reliefflossa, "Gyllenrutan gul", ca 176x91 cm, signerad BN och AB MMF, komponerad av Barbro Nilsson 1945

Seks Thonet stole model S 32, læder. (6)

Seks Thonet stole model S 32, lbetrukket med cognacfarvet æder, satinforkromet stel. Fremstillet ved Thonet. H. 82. B. 47. Sædehøjde. 46 cm. Få brugsspor. (6)

SOFFA, troligen Danmark, 1970-tal.

Klädd i svart läder. Lös sittplymå. Benställning i stål. Längd 240 cm. Sitthöjd 40 cm.

Fåtölj med fotpall Eames

CHARLES & RAY EAMES, "Loungechair & Ottoman", Vitra, samtida, formgivningsår 1956, böjträ, röd skinnklädsel, svartlackerad metall, etikettmärkning, sitthöjd ca 38 cm

ROLAND WILHELMSSON, soffbord/bänk, Ågesta, daterat 1973.

Furu. Märkt. Längd 149,5 bredd 50, höjd 35 cm.