Henrik Vibskov. 'Wooden Spinners 12' - til fordel for P:I:G

Henrik Vibskov. f. 1972. 'Wooden Spinners 12'. 2016. Skulptur af bemalet og lakeret træ. Usigneret.. H. 40 cm. Normalpris 3.000 EUR. Varen sælges til fordel for P:I:G.

Den danske fashion designer og musiker Henrik Vibskov er et visionært multitalent udi legende kreativitet. Han har taget den internationale designverden med storm inkl. udstillinger på bl.a. Moma i New York, Palais de Tokyo i Paris, Art Basel i Miami og Salone di Mobile i Milano. Vibskovs talent rækker videre ind på kunstscenen, hvor han imponerer med sine store installationer og sine skulpturer. Vores Mette Rode Sundstrøm, medejer af Lauritz.com, besøgte Henrik Vibskov på Heartland festivalen på Egeskov Slot for nylig for at opleve netop hans kunstinstallation The Radish Arm Charm. I den anledning fik Mette en skulptur med hjem, som Henrik Vibskov nu sælger til fordel for sin velgørenhedsorganisation P:I:G - Practical, Intelligent, Genius Foundation - der støtter spirende kreative talenter i at udfolde deres visioner. Vi er stolte af at kunne præsentere Vibskovs skulptur Wooden Spinners 12 på auktion. Dette unikke værk – skabt i gedigent drejet, smukt træ og i Vibskovs karismatiske farveunivers – kan nu blive dit.

Varen sælges til fordel for P:I:G. Alle indtægter går ubeskåret til organisationen. Lauritz.com donerer således alle salærer og gebyrer fra denne auktion til det gode formål. P: I: G blev oprettet af Henrik Vibskov i 2014. Han forklarer om P:I:G; "Jeg har haft en masse samtaler rundt omkring i verden, deltaget i juryer på skolerne etc., og har besluttet at jeg ville begynde at donere gebyrerne for disse aktiviteter for at hjælpe med at fremme en del af den fantastiske kreativitet derude." - Henrik Vibskov.
Læs mere om P:I:G her: her.

Kerstin Andraé

KERSTIN ANDRAÉ: "Österlen", väggbonad, textil, monogramsignerad KA samt daterad 1976, mått ca 135x125 cm

Måns Rossander ryamatta

MÅNS ROSSANDER(född 1944): "Alvaret", ryamatta signerad M Rossander samt numrerad på baksidan 1/5, mått ca 165x230 cm

Andreas Wargenbrant skultpur

ANDREAS WARGENBRANT (född 1967): Skulpturer, 1 par, "Barefoot luxury", i form av flipflop, brons, monogramsignerad, höjd 4,5, längd 14x7,5 cm

Roland Wilhelmsson soffbord

ROLAND WILHELMSSON, soffbord, 1970-tal, stomme i massiv syrabetsad furu, höjd 45 cm, skivans mått ca 140x88 cm

Orientmatta

ORIENTMATTA, old, Anatolien, ull på ullvarp, ca 197x110 cm

Design Jonas Bohlin Concrete

JONAS BOHLIN, "Concrete", soffbord, Källemo, formgivet 1984, underrede i betong och svartlackerat stål, i det närmaste trekantig skiva av glas, höjd 56, längd 150 cm

Monica Eliasson väggskulpturer

MONICA ELIASSON: väggskulpturer, 4 st, Luftslott I, II, III, IV, etikettmärkta Monica Eliasson, metall, mått ca 45x10 samt ca 59x12 cm

Alvar Aalto hyllor modell 112B

ALVAR AALTO, ''112B'', hyllor, 2 st, björk, höjd ca 25, 90 x 25 cm

Barbro Sprinchorn vävnad MMF AB

BARBRO SPRINCHORN, "Rosendynan", vävnad, AB Märta Måås Fjetterström, signerad BS, ca 34,5x32,5 cm

Robin Day stolar

ROBIN DAY, stolar, 1 par, design Robin Day, Overman Sweden, trumpetfot i kromad metall, stopad dyna med textil klädsel, sitthöjd ca 45 cm

Vägglampa Art Déco

VÄGGLAMPA, 1920-tal, Art Déco, stomme i brons samt skärm i opalglas, höjd ca 47 cm

Kaj Franck vas

KAJ FRANCK, "Prisma", vas, Nuutajärvi, Finland , underfång i lilablått, signerad K. Franck Nuutajärvi Notsjö -62, höjd ca 22 cm

Paul Hoff samlartallrikar

PAUL HOFF, samlartallrikar, 10 st, Gustavsberg, "Arter i fara", gulddekor, benporslin, diameter ca 24,5 cm: Nattskära, Varg, Hasselsnok, Berguv, Havsörn, Gråsäl, Pilgrimsfalk, Igelkott, Lodjur, Utter.

Nisse Strinning, Regal / Regalsystem / Leiterregal, Stringsystem, 1960er Jahre (21)

Regalsystem / Leiterregal der 1960er Jahre Modell Ladder String Shelf, schwedisches Design von Nisse Strinning. Oberflächen in Escheholzfurnier, Standeitern aus schwarz ummanteltem Stahldraht. Konvolut bestehend aus 1 x Hängeschreibtisch B. 78cm, H. 10cm, T. 58cm, 8 x Tablare B. 78cm, T. 20cm,8 x Tablare B. 78cm, T. 30cm, 3 x Standeitern, H.215cm, T. 18 - 28cm, sowie 1 x Zeitschriftenablage: B. 78cm, T. 35cm. Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren, teilweise kleinere Kratzer. Zwei Standleitern sind im oberen Teil durchtrennt, beeinflussen aber nicht die Funktion. Der abgebildete Stuhl dient nur als Demostrationsobjekt und ist kein Bestandteil der Auktion. (21)

Soffbord

SOFFBORD, 1970/80-tal, stomme i björk med skiva delvis i vit laminat, höjd ca 53, 80x140 cm

Alvar Aalto hatthylla

ALVAR AALTO, Hatthylla, björk, höjd ca 25, 94 x 27 cm

Joe Colombo

JOE COLOMBO, rullhurts, "Boby", röd plast, höjd ca 73,5 cm, 41x42 cm

Vägglampa

VÄGGLAMPA, 1950-tal, ljusarm i trä, skärm i svart och gult, ljusarmens längd 69 cm, lampans höjd 40 cm

Stolar 4 st

STOLAR, 4 st, 1900-talets andra hälft, kromat stålrörsunderrede med sits och rygg i cognacsnaturfärgat skinn, sitthöjd 45 cm

Jan Zielecki färglitografi

JAN ZIELECKI (född 1949): "Vermont", signerad och numrerad 90/275, färglitografi, ca 55x41 cm