Hans J. Wegner, Set Stühle Modell 'Heart Chair' 'Hjertestole' FH 4103 für Fritz Hansen (6)

Set Herzstühle FH 4103 . Entwurf von Hans J. Wegner (1914-2007) für Fritz Hansen aus dem Jahre 1952. Unterseitig mit Herstellerstempel bezeichnet. Stapelbare Konstruktion aus massivem Teakholz, organisch ausgearbeitete Rückenlehne, Sitzflächen aus Schichtholz. Maße ca,. H. 72cm, B. 52cm, T. 45cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, einige kleine, teils auch deutliche, Kantenbestoßungen und Kerbmale, Sitzflächen partiell mit kleinen Kratzern, ein Stuhlbein mit leicht gelöster Leimverbindung. (6)

Lars Jönsson olja på duk

LARS JÖNSSON (1947-2012): port, signerad Jönsson, olja på duk, ca 56x47 cm

Eldh och Nilsson träsnitt

TRÄSNITT, 3+1, Ruben Eldh och Arthur Nilsson, figurscener, signerade och daterade, bildmått ca 12,5x9,5-22x19,5 cm

Malin Gabriella Nordin

MALIN GABRIELLA NORDIN (samtida): "Space", osignerad, a tergo daterad 8/50, digital print, ca 68x49 cm

Matta

MATTA, slätväv, Shiraz, mittmedaljong, 294x195 cm

Malin Bergström litografi

MALIN BERGSTRÖM (samtida): "Twenty sides to one story", osignerad, numrerad 1/50, färglitografi, 49x39 cm

American modern

AMERICAN MODERN, stolar, 4 st, röd läderklädsel, vitlackerat underrede, Stoneville Furniture, North Carolina, sitthöjd 45 cm.

Bockbord

BOCKBORD, bemålat, 18/1900-tal, höjd ca 75, 205x106 cm

Joan Miro

JOAN MIRO (1893-1983): Komposition, färgträsnitt, från 1984, Cramer 1290, bildmått ca 31x24 cm

Henri Matisse

HENRI MATISSE, efter, "Décoration Fruits ", ur Verve nr 35-36 1958, färglitografi, bildmått ca 35,5x78 cm

Pallo Deganello Soffa "Torso"

SOFFA, Pallo Deganello, "Torso", för Cassina, sits klädd i grått läder, höjd ca 115 cm, sitt höjd ca 42 cm, längd 170 cm

Caroline Af Ugglas oljemålning

CAROLINE AF UGGLAS (1972): komposition, signerad C. Ugglas, olja på duk, ca 90x38 cm

Skåp

SKÅP, 1900-talets andra hälft, stomme i björk, märkt Karl Ruters, Nässjö, 4 skåpluckor, invändigt med hyllplan samt lådor, höjd ca 138, 100x50 cm

Bruno Mathsson fåtöllj

BRUNO MATHSSON, "Jetson", fåtölj, DUX, formgiven 1969, förkromad benställning med snurrfunktion, klädsel och nackkudde i vitt läder, sitthöjd ca 45 cm

Alecander Calder

ALEXANDER CALDER, efter, "Pyramides", tryckt signatur, färgserigrafi, ca bildmått ca 45x44 cm

Hans. J. Wegner. Lav skænk i teak, model RY25 fra 1950/60'erne

Hans J. Wegner 1914-2007. Skænk i teaktræ, front med to jalousilåger bag hvilke hylder og udtræksbakker i eg. Formgivet i 1953. Fremstillet og mærket hos Ry møbler, model RY25. H. 79, B. 200 D. 49 cm. Fremstår med alm. brugsspor.

Pablo Picasso

PABLO PICASSO (Spanien, 1881-1973): efter, ur "Le Goût du bonheur", färglitografi, bildmått ca 22x14 cm

Lindau & Lindekrantz fåtölj

BÖRGE LINDAU & Bo Lindekrantz, fåtölj Solo i rött och blått ylletyg med benställning i förkromad metall, sitthöjd ca 45, ryggens höjd 88 cm

Alexander Calder

ALEXANDER CALDER, efter, '' La Lune et la mantnhe jaune'', färglitografi, 1960, ur DLM nr 121-122 bildmått 33x26 cm

Lydia Dmitrievsky oljemålning

LYDIA DMITRIEVSKY, (Ryssland, 1895-1967): Stilleben med blommor, signerad, olja på pannå, ca 39x32 cm

Henri Matisse

HENRI MATISSE, efter, "Décoration Masques ", ur Verve nr 35-36 1958, färglitografi, monogramsignerad och daterade 53 i trycket, bildmått ca 35,5x97 cm