Aalto-blommans del 4 av Alvar Aalto

ALVAR AALTO, vas, "Aalto-blomman", del 4, grönt glas blåst i träform, Karhula /Iittala, 1930-/40-tal, höjd 15,5 cm, bredd 14,8 cm

Lars Jönsson olja på duk

LARS JÖNSSON (1947-2012): port, signerad Jönsson, olja på duk, ca 56x47 cm

Eldh och Nilsson träsnitt

TRÄSNITT, 3+1, Ruben Eldh och Arthur Nilsson, figurscener, signerade och daterade, bildmått ca 12,5x9,5-22x19,5 cm

Malin Gabriella Nordin

MALIN GABRIELLA NORDIN (samtida): "Space", osignerad, a tergo daterad 8/50, digital print, ca 68x49 cm

Matta

MATTA, slätväv, Shiraz, mittmedaljong, 294x195 cm

Malin Bergström litografi

MALIN BERGSTRÖM (samtida): "Twenty sides to one story", osignerad, numrerad 1/50, färglitografi, 49x39 cm

American modern

AMERICAN MODERN, stolar, 4 st, röd läderklädsel, vitlackerat underrede, Stoneville Furniture, North Carolina, sitthöjd 45 cm.

Bockbord

BOCKBORD, bemålat, 18/1900-tal, höjd ca 75, 205x106 cm

Joan Miro

JOAN MIRO (1893-1983): Komposition, färgträsnitt, från 1984, Cramer 1290, bildmått ca 31x24 cm

Henri Matisse

HENRI MATISSE, efter, "Décoration Fruits ", ur Verve nr 35-36 1958, färglitografi, bildmått ca 35,5x78 cm

Pallo Deganello Soffa "Torso"

SOFFA, Pallo Deganello, "Torso", för Cassina, sits klädd i grått läder, höjd ca 115 cm, sitt höjd ca 42 cm, längd 170 cm

Caroline Af Ugglas oljemålning

CAROLINE AF UGGLAS (1972): komposition, signerad C. Ugglas, olja på duk, ca 90x38 cm

Skåp

SKÅP, 1900-talets andra hälft, stomme i björk, märkt Karl Ruters, Nässjö, 4 skåpluckor, invändigt med hyllplan samt lådor, höjd ca 138, 100x50 cm

Bruno Mathsson fåtöllj

BRUNO MATHSSON, "Jetson", fåtölj, DUX, formgiven 1969, förkromad benställning med snurrfunktion, klädsel och nackkudde i vitt läder, sitthöjd ca 45 cm

Alecander Calder

ALEXANDER CALDER, efter, "Pyramides", tryckt signatur, färgserigrafi, ca bildmått ca 45x44 cm

Hans. J. Wegner. Lav skænk i teak, model RY25 fra 1950/60'erne

Hans J. Wegner 1914-2007. Skænk i teaktræ, front med to jalousilåger bag hvilke hylder og udtræksbakker i eg. Formgivet i 1953. Fremstillet og mærket hos Ry møbler, model RY25. H. 79, B. 200 D. 49 cm. Fremstår med alm. brugsspor.

Pablo Picasso

PABLO PICASSO (Spanien, 1881-1973): efter, ur "Le Goût du bonheur", färglitografi, bildmått ca 22x14 cm

Lindau & Lindekrantz fåtölj

BÖRGE LINDAU & Bo Lindekrantz, fåtölj Solo i rött och blått ylletyg med benställning i förkromad metall, sitthöjd ca 45, ryggens höjd 88 cm

Alexander Calder

ALEXANDER CALDER, efter, '' La Lune et la mantnhe jaune'', färglitografi, 1960, ur DLM nr 121-122 bildmått 33x26 cm

Lydia Dmitrievsky oljemålning

LYDIA DMITRIEVSKY, (Ryssland, 1895-1967): Stilleben med blommor, signerad, olja på pannå, ca 39x32 cm

Henri Matisse

HENRI MATISSE, efter, "Décoration Masques ", ur Verve nr 35-36 1958, färglitografi, monogramsignerad och daterade 53 i trycket, bildmått ca 35,5x97 cm