Klappstolar teak och flätat rep

KLAPPSTOLAR, 1 par, teak, flätat rep, justerbar, sitthöjd ca 29-37 cm

Serveringsvagn

SERVERINGSVAGN, 1900-tal, rödlackerat stål med glasskivor, höjd 71, 81x43 cm

Aldo van den Nieuwelaar Pastoe

ALDO VAN DEN NIEUWELAAR, "A'dammer", jalusiskåp, för Pastoe, 2000-tal, svartlackerat, hyllinredning, höjd ca 223, 37x37 cm

Hörnskåp

HÖRNSKÅP på benställning, 18/1900-tal, bemålad, skuren dekor, höjd ca 174, 83x55 cm, nyckel finns

Franca Cassinera Luxo uplight

FRANCA CASSINERA, tillverkad för Luxo, uplight Amneris, svartlackerad metall, toppmonterad halogenlampa, höjd 192 cm

Fåtölj Panton

VERNER PANTON, "Cone", fåtölj, Danmark, formgivningsår 1958, lila klädsel, centralfot i stål, sitthöjd ca 45 cm

Karmstolar

KARMSTOLAR, 6 st, stomme i svartlackerad bok, klädda i cognacsfärgat konstläder, mässingspläterade benavslut, sitthöjd 44 cm

Gucci axelbandsväska Marmont small i svart sammet

GUCCI, axelbandsväska Marmont small i svart matelasserad sammet med spänne av monogram och länkar i matt gulmetall, 15 x 26 x 7 cm, axelband 30-55 cm, tillhörande dustbag i original

Rimowa resväskor 2 st

RIMOWA, resväskor, 2 st, 1990-tal, aluminium, invändigt med grå textilklädsel och sidofack, på hjultrissor, 53x76x20 resp 48x70x20 cm

Fat Hans Hedberg

HANS HEDBERG (1917-2007), fat, Biot, Frankrike, starkeldsfajans, spräcklig glasyr i orange samt brunt, signerad HHg, höjd 6,5, längd 48,5x35 cm

Matta Rölakan

MATTA, rölakan, signerad ER, geometriskt mönster, märkt Örestad, mått ca 240x186

Jean Prouvé stolar Standard Vitra

JEAN PROUVÉ, "Standard", stolar, 8 st., Tyskland, 2002, Vitra, benställning i auberginebrunt, sits- och ryggbricka i ek, sitthöjd ca 47 cm

Koncept Stockholm ''Alex High'' soffa

KONCEPT STOCKHOLM, ''Alex High'' 2.5-sits soffa, samtida, Fogia, klädd i grått plyschtyg '' Zaragoza'' av Designers Guild på aluminium ben, etikettmärkt, sitthöjd ca 43 cm, 218x92 cm Ingår i temaauktion New Nordic

Sophia Wallgren

SOPHIA WALLGREN (samtida): vas, signerad Sophia egen tillverkning, ringlad och oglaserad stengodslera, ej avsedd att ha vatten i, höjd ca 29 cm Ingår i temaauktion New Nordic

Pirkko Stenros, skrivbord Muurame

PIRKKO STENROS, skrivbord, för Muurame, Finland, vitlackerad, löstagbar skiva, hurstar med 3 lådor vardera. skivans mått 210x52, hurtsar, 52x55, höjd ca 72 Ingår i temaauktionen NEW NORDIC

Jonas Lindvall stolar

JONAS LINDVALL, "Hundranian", karmstolar 1 par, i massiv ask, orangelackerade, tillverkad för Stolab, sitthöjd ca 45 cm Ingår i temauktion NEW NORDIC

Tateishi Shoiji. Chaiselong

Tateishi Shoiji. Chaiselong/lænestol med krydsbenstel, udført i ege- og valnøddetræ, betrukket med lyst møbelstof. L. 170/182 cm. B. 60/76 cm. H. ryg 95 cm.

Unbekannter Künstler, Gemälde, 'Das Aktmodell', russisch

Unbekannter Künstler, Gemälde, 'Das Aktmodell', russisch, Öl auf Leinwand, polychrome Darstellung eines weiblichen Aktes im kubofuturistischen Stil, oben rechts im Bild bezeichnet, 73x53cm, altersgemäße Reibespuren, partielle Farbabplatzungen, sowie eine Fehlstelle im Bild.

Arne Jacobsen. Par armstole model 3207, cognacfarvet anilin læder (2)

Arne Jacobsen. To stole model 3207 'Syveren' af formbøjet krydsfiner og forkromede ben. Fremstillet hos Fritz Hansen. Sædehøjde ca. 44 cm.
Fremstår nybetrukket med cognacfarvet anilin læder hos professionel møbelpolstrer i Danmark.
Anilinlæder med naturlig struktur og nogle naturlige mærker i læder. (2)

Ivan Vasilievitch Kliun, Gemälde, 'Suprematistische Komposition'

Ivan Vasilievitch Kliun (1873-1943), Gemälde, 'Suprematistische Komposition', Öl auf Leinwand, ungegenständliche Darstellung in Rot- und Brauntönen, unten links signiert, 44,5x60cm (49x64cm), altersgemäße Reibespuren, partiell leichte Farbabplatzungen, sowie eine Fehlstelle im Gemälde.

Ivan Vasilievitch KliunKliun studierte an der Akademie in Kiew und Warschau Kunst. Zusammen mit Malevich und Menkov schreibt er das suprematistische Manifest. Kliun beteiligt sich an verschiedenen Ausstellungen der Suprematisten, die maßgeblich die Stilrichtungen De Stijl und das Bauhaus beeinflussen.