Tal R (Tal Rosenzweig). Komposition.cd.

Tal R (Tal Rosenzweig). Komposition, litografi 126/200, sign. T, 58 x 44 cm.

De Sede Lounge sofa betrukket med cognacfarvet læder, model DS-88 samt tilhørende sofabord. (2)

De Sede Lounge sofa betrukket med cognacfarvet læder, best. af to moduler, model DS-88. hvert modul H. 67. B. 93. D. 93 cm. samt tilhørende sofabord med opbevaringsrum og aftagelig plade af hvid laminat. H. 35. L. 90. D. 45 cm. Fremstår med alm. aldersrelateret brugsspor og patina. (2)

Gunther Lambert, Stuhl / Sessel, Bambus, Rattan

Gunther Lambert, Stuhl / Sessel, Konstruktion aus Bambus, Sitzfläche aus Rattan, lackiert, unterseitig mit Hersteller-Plakette, H.86cm, B.54,5cm, T.43cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, Kratzer und Bestoßungen.

Lampe / Stehleuchte, Metall, Stoff

Lampe / Stehleuchte, Metall, Stoff. Konstruktion auf viergliedrigem, schwarz lackierten Standfuß, höhenverstellbares Gestänge, runder, beigefarbener Lampenschirm mit zwei Zugschaltern, ein Fußschalter, fünf Brennstellen, H.146-158cm, D.59cm, altersbedingte Gebrauchs- und Reibespuren, Oxidation, Farbabrieb und partiell Stoffabrieb am unteren Rand.

Lauritz.com garantiert nicht für die Funktionalität.

Kristian S. Vedel. Par Modus lænestole samt sidebord (3)

Kristian Solmer Vedel. To lænestole med stel af massiv palisander, armlæn ryg samt løse felt- og knapsyede hynder betrukket med brunt læder. Fremstillet hos Søren Willadsen, Vejen, med mærkater herfra. H. 77 B. 64,5 Sh. ca. 44 cm. Fremstår med brugsspor, patina, mindre krakeleringer armlæn ved montering fortil.
Sofabord med stel af palisander, bordplade betrukket med brunt læder. H. 49 B. 60 D. 60 cm. Fremstår med ridser, mærker. Lille brandmærke hvor læder med hul. (3)

Par bænke af palisander og sort formica, 1960'erne (2)

Par bænke af palisander og sort formica, 1960'erne. H. 80, sædehøjde ca. 46 cm. 68 x 48 cm. Lettere brugsspor. (2)

Julius Theodor, Kalmar, Lampen / Wandleuchten, Glas, 1960er Jahre

Julius Theodor für Kalmar, Lampen / Wandleuchte, 1960er Jahre. Konstruktion aus drei Eisglasplatten, rückseitig mit Hersteller-Etikett, H.38cm, B.27cm, T.13cm, minimale Gebrauchs- und Reibespuren.

Hans J. Wegner, sæt på fire 'Hjertestole' af egetræ, model 4104 (4)

Hans J. Wegner (1914-2007). Sæt på fire 'Hjertestole' med trebenet stel af egetræ, sæde betrukket med mørkebrunt læder. H. 74/45 cm, B. 57. Formgivet i 1952, tidlig model. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 4104, med stempel herfra. Senere ombetrukket. Fremstår med brugsspor, let forskudte samlinger under bund. (4)

Rørvang Furniture. Lounge stol med stel af røget eg, sort læder

Rørvang Furniture. Lounge stol med stel af røget eg, sæde betrukket med sort læder, 'Sørensen læder', sko af messing, rygstykke indlagt med detaljer af messing. Brændemærket under bunden. H: 75/46 cm. B: 60 cm. D: 56 cm. Fremstår med minimale brugsspor.
Rørvang Furniture er et snedkeri, der blev skabt i 2013, mens Thomas Rørvang stadig var i lære. Han udvikler selv designs, men arbejder også sammen med en række dygtige designere om nye, spændende udtryk. For Thomas handler det om at mærke træets sjæl og om at skabe levende kunst. Han har desuden været vinder af DM i Skills (Danmarksmesterskaberne for unge håndværkere) i møbelsnedker-kategori. I 2015 fik han en syvende plads i VM Skills i Brasilien samt medallion for excellence og det bedste resultat en dansk møbelsnedker nogensinde har opnået.

Se også varenummer 5269656

Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. 'Tulip' lounge chair

Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. 'Tulip' lounge chair. Hvilestol betrukket med originalt patineret læder, Monteret på drejelig trepasfod af aluminium. Fremstillet hos Kill international. H. 100/42 cm. Fremstår med brugsspor, mærker og patina, revne bagerst på ryg.

ALVAR AALTO, serveringsvagn modell 900 Artek 1900-talets senare del.

Stommen av klarlackad björk, skivan med svarta kakelplattor, rottingkorg, längd 90 cm, bredd 65 cm, höjd 58 cm.

Le Corbusier, Cassina, Tisch / Esstisch / Glastisch, Modell 'LC6', 1974-1978, Italien

Le Corbusier für Cassina, Tisch / Esstisch / Glastisch, Modell 'LC6', 1974-1978, Entwurf von 1928. Untergestell aus elliptischem, schwarz lackiertem Stahlrohr, Aufnahmen der Glasplatte höhenverstellbar um ca. 5cm, lose aufliegende Platte aus Kristallglas, unterseitig am Gestell gemarkt und nummeriert, H.69cm, B.225cm, T.85cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, patriell Kratzer, Lackabrieb und einige Bestoßungen.

Braque, Georges

Braque, Georges (* 13. Mai 1882 in Argenteuil, Département Val-d'Oise; † 31. August 1963 in Paris): Drei Vögel auf blauem Grund.Farblithographie, 1950

Kleine Vitrine, 20. Jhd.

Kleine Vitrine, 20. Jhd. Holzkoprus, verglaste Türen (Bleifenster), abschließbar. Maße: ca. H. 116 cm, B. 99 cm, T. 29 cm. Alters- und Gebrauchsspuren, Türen klemmen, Schlosbeschlag etwas lose, ein Fuß renoviert.

Decoupage Paravent, viktorianisch, 19. Jahrhundert

Decoupage Paravent, viktorianisch, 19. Jahrhundert. Dreigeteilter Paravent aus Holz, schwarz lackiert mit Decoupage. Maße: ca. H. 190 cm, je Teil B. 70 cm. Alters- und Gebrauchsspuren, Bestoßungen, Kratzer, teils Fehlstellen.

Ernesto Gismondi, Artemide, Lampe / Stehleuchte, Modell 'Zen Terra', Entwurf von 1988

Ernesto Gismondi (geb.1931) für Artemide, Lampe / Stehleuchte, Modell 'Zen Terra', Entwurf von 1988. Konstruktion aus schwarz lackiertem Metall, Reflektoren aus eloxiertem Aluminium, zwei Brennstellen, unteres Uplight schaltbar, oberes getrennt dimmbar, mit Herstelleretikett, H.200cm, B.50cm, T.50cm. altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partiell Bestoßungen und Kratzer, sowie Oxidationen am Fuß.

Arne Jacobsen, Lounge Sessel Modell Egg Chair Modell 3316 für Fritz Hansen

Arne Jacobsen, Lounge Sessel Modell Egg Chair Modell 3316 für Fritz Hansen Drehbare Konstruktion mit Bezügen in cognacbraunem Leder, Fußkreuz aus poliertem Aluminium. Unterseitig im Gestell bezeichnet. Maße ca.: H. 107,5 cm, B. 89 cm, T. 82 cm. Alters- und Gebrauchsspuren.

JONAS BOHLIN, golvlampa "En dubbel Espresso", Källemo sent 1980-tal.

Stomme av mattborstad aluminium, delvis blålackerad, fot av metall, kupor av espresso-koppar, höjd ca 189 cm

Johannes Aasbjerg, Sideboard in Teak, 1960er Jahre

Freistehendes Sideboard in Teak von Johannes Aasbjerg, 1960er Jahre. Sonderanfertigung. Maße: ca. H. 74 cm, B. 200 cm, T. 50 cm. Leichte Alters- und Gebrauchsspuren.

Esstisch mit vier Stühlen von Casala (5)

Esstisch mit vier Stühle von Casala. Holzkonstruktion mit aufgepolsterter Sitzfläche, Bezug aus Stoff. Maße der Stühle ca. H. 76 cm B. 58 cm T. 52 cm. Tisch: H. 73 cm D. 110 cm. Alters- und Gebrauchsspuren, mit zahlreichen Kratzer und Bereibungen. (5)